1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DBP’li belediyelere hususi müfettiş
DBP’li belediyelere hususi müfettiş

DBP’li belediyelere hususi müfettiş

DBP'li belediyelere yönelik artan soruşturma ve siyasi soykırım operasyonları yanı sıra iktidarın görevlendirdiği müfettişlerin ablukası altında.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Demokratik Yerel Yönetimler Birliği Eşbaşkanı Fırat Anlı, eşbaşkanlık sisteminin hedef alındığını söyledi. Anlı, Kobanê'ye yapılan yardımlar ve Pir Sultan Abdal Derneği'ne tahsis edilen Cemevi gibi toplumsal ihtiyaçların soruşturma konusu yapıldığını belirtti.
AKP’nin talimatıyla DBP'li belediyelere yönelik sürdürülen görevden alma, gözaltı ve tutuklama yanı sıra görevli müfettişlerle abluka genişletildi. AKP hükümeti tarafından görevlendirilen müfettişlerce ablukaya alınan belediyeler, itibarsızlaştırılmak isteniyor. Soruşturmaya delil bulamayan müfettişler eşbaşkanlık, Kobanê'ye yapılan yardımlar ve sosyal hizmetleri suç unsuru yapılmak isteniyor. Belediyelerin itibarsızlaştırılmak istendiğine dikkat çeken Demokratik Yerel Yönetimler Birliği ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, Ankara'dan özel görevlendirilmiş memurların elleri boş döneceklerini vurguladı.
 
'Geldikleri gibi gidecekler'
 
7 Haziran seçimlerinden sonra İçişleri Bakanlığı Müfettişleri ve Sayıştay Denetçilerinin yol edindiği BDP'li belediyelerde bir inceleme ve soruşturma bitmeden yenisi başlatılıyor. Uygulamanın Ankara'dan yönetilen özel bir birlik tarafından gerçekleştirdiğine dikkat çeken Anlı, “Birçok belediyemize inceleme adı altında operasyonlar yapıldı. Bunların amacı kamuoyunda belediye eşbaşkanlarımızı, meclis üyelerimizi itibarsızlaştırmaya yönelik bir takım spekülatif şeyler bulmak. Kürt belediyelerini kendi belediyeleri gibi yolsuzluğa karışmış, izah edilemeyecek şeylerle anılan belediyeler sandılar. Kürt belediyelerinde sağlam bir zemin var. İstediklerini bulamadan Ankara'ya geri gidecekler" diye konuştu.
 
'Eşbaşkanlıktan korkuyorlar'
 
DBP'li belediyelerin halk, kadın ve engelli meclisinde hesap verilebilirliği esas aldığını ifade eden Anlı, yürütülen soruşturmalara ilişkin şunları söyledi:
 
“Politik, idari ve demokratik yapının kurulmasından duyulan rahatsızlık. Onlarca belediyemiz sadece eşbaşkanlık genelgesinden, eşbaşkanlık ile yaptıkları faaliyetlerden ve bu amaçla uyguladıkları projeler nedeniyle soruşturma ve yargılama altında. Eşbaşkanlık sistemiyle bazı arkadaşlarımız görevden alınıyor. Belediyelerin düşürülmesine kadar devam ediyor. Batman'da görüldüğü gibi belediye meclisi iş yapamaz hale gelmiştir”
 
'Cemevi soruşturma konusu oldu'
 
Toplumsal bir sorumluluk ve ihtiyaç olarak Alevi toplumuna tahsis edilen cemevinin soruşturma konusu yapıldığı bilgisin veren Anlı, şöyle devam etti:


“Kobanê'ye yapılan yardımlardan dolayı belediyelerimiz soruşturmalara tabi olabiliyor. Diyarbakır'da Pir Sultan Abdal Derneği ile ortak bir proje ile Alevi toplumuna tahsis edilen cemevi soruşturma konusu oldu. Diyarbakır Din Âlimleri ile ortak yürüttüğümüz projeler sorun yapıldı. Buna benzer STÖ'lerle, DTK ile yaptığımız, gençlik ve kadın örgütleriyle yaptığımız ortak çalışmalar sorun ve soruşturma konusu oluyor”
 
'Bize soruşturma, Ankara'ya kaynak'
 
DBP'li belediyelerle AKP'li belediyeler arasındaki ayrımcı uygulamalara da dikkat çeken Fırat Anlı, "Neden her yıl Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bize gönderilen müfettişler gönderilmiyor. Her yıl trilyonlarca parayı sosyal destek adı altıda ya da yoksullara dayanışma adı altında yapılan harcamalar denetlenmiyor? Halkın toplanan vergilerle neden Botaş'ın borcu ödeniyor? Neden bunlar hiç soruşturulmuyor?" diye sordu.
 
'KCK benzeri operasyonlar olabilir'
 
Önümüzdeki günlerde 2009 yılında yapılan KCK operasyonlarında olduğu gibi toplu gözaltı, tutuklama ve görevden uzaklaştırma olabileceğinin ifade eden Fırat Anlı, Sur ve Hevsel Bahçeleri gibi yapmak istedikleri birçok projenin Ankara tarafından engellendiğini kaydetti.

Şu ana kadar tutuklanan ve görevinden uzaklaştırılan DBP'li belediye eşbaşkan ve meclis üyeleri şöyle:

Hakkari merkez: Dilek Hatipoğlu ve Nurallah Çiftçi tutuklu ve görevden uzaklaştırıldı,

Diyarbakır Sur: Seyit Narin ve Fatma Şık Barut tutuklu ve görevden uzaklaştırıldı,

Silvan: Yüksel Bodakçı tutuklu ve görevden uzaklaştırıldı,

Lice: Harun Erkuş tutuklu,

Van/Edremit: Rojbin Sevil Çetin tutuklu ve görevden uzaklaştırıldı,

Özalp: Handan Bağcı görevden uzaklaştırıldı,

Erciş: Diba Keskin tutuklu ve görevden uzaklaştırıldı,

İpekyol: Aygül Bidav görevden uzaklaştırıldı,

Şırnak Cizre: Leyla İmret görevden uzaklaştırıldı,

Mardin Nusaybin: Sara Kaya görevden uzaklaştırıldı,

Mazıdağı: Ali Özken tutuklu,

Savur: Gurbet Tekin görevden uzaklaştırıldı,

Ağrı Diyadin: Nizamettin Özden tutuklu,

Erzurum Hınıs: Hasan Basri Fırat tutuklu,

Batman Merkez: Gülistan Akel ve Sabri Özdemir görevden uzaklaştırıldı. Nasır Taş (Batman Belediye başkan yardımcısı) ve Meclis üyelerinden, Ayhan Sevim, Ufuk Bulut, M.Ali Nasıroğlu, Bayram Demir,Gülten Tangüner,

Hamide Çelik, Hülya Baltaş, Vildan Ergül Tileğdin, Necmi Dilmaç, Sebahat Acar, Nevaf Taş,Zehra Gönül, Mehmet

Kara,Burhan Şat, M.Hakı İpek, Salih Altun görevden alındı,

İkiköprü: Osman Karabulut ve Hidayet Tiryaki tutuklu,

Beşiri: Mustafa Öztürk tutuklu,

Iğdır: Şaziye Önder, Kadir Özsular görevden alındı,

Tuzluca: Mehmet Gültekin görevden alındı,

Hoşhaber: Ali Çam görevden alındı,

Kars Digor: Ekrem Bingöl ve Şengül Erkmen tutuklu,

Haklarında araması olan eşbaşkanlar ise;

Hakkâri Yüksekova: Ruken Yetişkin, Tacettin Sefalı (görevden düşürüldü ),

Van Edremit: Abdulkerim Sayan,

Şırnak merkez: Eylem Özlem Onuk,

Beytüşşebap: Seyran Arğan,

Diyarbakır Dicle: Fevziye Arukan,

Denetimli serbest bırakılanlar ise;

Şırnak merkez: Serhat Kadırhan,

Siirt Eruh'ta ise, Hüseyin Kılıç ev hapsine çarpıtıldı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler