1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DBP'li belediyelerden öz yönetim talebi
DBP'li belediyelerden öz yönetim talebi

DBP'li belediyelerden öz yönetim talebi

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da toplanan Demokratik Bölgeler Partili (DBP) bölge belediye eş başkanları, öz yönetim talebinde bulundu.

A+A-

Diyarbakır’da dün başlayan "Öz yönetim" toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı.

 

Yenişehir ilçesinde bulunan Sümer Park Ortak Yaşam Alanı’nda düzenlenen toplantıya, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, Siirt Belediyesi Eş Başkanı Tuncer Bakırhan ile bölgedeki DBP’li belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

“ÖZ YÖNETİM, YERİNDEN YÖNETİM MEŞRU VE DEMOKRATİK BİR HAKTIR”


İki gün süren toplantının sonuç bildirgesini Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk okudu. Ahmet Türk, Kürtler, "Ne istiyorsunuz" sorusuna uzun bir süredir özerklik, yerinden yönetim ve öz yönetim cevabını verdiğini söyledi.

 

Türk, “Bugün bunu daha net bir şekilde ortaya koymaktadır. Kürt meselesi yüzde 90 yerel yönetimlerin sorundur tespiti ve statüsüz bir çözümün olmayacağı gerçeği orta yerde durmaktadır.

 

Dünya üzerinde çatışmalı süreçlerin halinde benzer yönetim ve modeller önemli oranda uygulanmış ve olumlu sonuç alınmıştır. Kürt meselesinden ayrı olarak yerinden yönetim bu ülke için acil bir ihtiyaçtır. Buradan bir kez dile getiriyoruz ki öz yönetim, yerinden yönetim meşru ve demokratik bir haktır.

 

Bu temelde biz DBP’li yerel yönetimler olarak çağdaş, evrensel ve demokratik hukuk tarafından temel insan hakkı olarak kabul edilen ve parti programımızda da savunduğumuz Türkiye demokrasisini ileriye taşıyacağını bilerek Avrupa Yerel Yönetimler Şartı’na koyulan çekincelerin kaldırılmasına, öz yönetimlerin devleti reddetmediğini belirterek, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini halkın öz yönetim taleplerine saygılı yaklaşmaya tüm demokratik tepkilere rağmen sürdürülen baskıları sonlandırmaya ve evrensel hukuk kurallarına uymaya çağırıyoruz, davet ediyoruz. Hem Kürt meselesinin çözümünde hem de barışın tesisinde belirleyici önemdeki yerinden yönetim, öz yönetim talebini meşru ve demokratik bir talep ve hak olarak görüyoruz” dedi.

 

BELEDİYE EŞ BAŞKANLARI SUR İLÇESİNE HENDEKLERİ AŞARAK YÜRÜDÜ


Yapılan basın açıklamasının ardından belediye eş başkanları ve vatandaşlar, "Kentimizi, mahallemizi, köyümüzü, sokağımızı hep birlikte yönetelim" pankartı ile Sur ilçesine yürüdü. Sümer Park’tan yürüyen grup, Sur ilçesinde kurulan barikatları aşarak, Lalebey Mahallesi Eşit-Özgür-Yurttaş Derneği’ne geldi.

 


(YRT-ÖK-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler