1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DBP'li belediyeler soruşturma kıskacında
DBP'li belediyeler soruşturma kıskacında

DBP'li belediyeler soruşturma kıskacında

HDP, DBP'li 102 belediyeye Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'ne bağlı kontrolörler tarafından "Eşbaşkanlık" modeline ilişkin soruşturma başlatıldığını duyurdu.

A+A-

Açıklamada "DBP'li belediyelere, bölge halkına, seçmenlere demokratik ve katılımcı bir anlayışla hizmet verdiği için inceleme başlatmak bölücülüğün âlâsıdır" denildi.


HDP Genel Merkezi, DBP'li 102 belediye ile ilgili açılan soruşturma ile ilgili yazılı açıklama yaptı. AKP'nin bölge halkının seçtiği yerel yöneticileri ve belediyeleri etkisiz ve işlevsiz hale getirmek istendiğine dikkat çekilen açıklamada, "Demokratik birliğin, doğrudan ve katılımcı demokrasi anlayışının, yerinden ve yerelden yönetimin güvencesi ve önemli bir parçası olan DBP'li belediyelerin ele aldıkları konuların tamamı evrensel demokratik ilkeler ve işleyişler kapsamındadır" denildi.
 
'Türkiye'de hala tekçi zihniyet yaşatılmaya çalışılıyor'


Dünya genelinde görülen temel demokratik uygulamaların ve yasaların birçoğunun Türkiye'de uygulanmadığı belirtilen açıklamada, demokrasinin çoğulculuk ilkesinin hala yadsındığı Türkiye'de hala tekçi, merkeziyetçi bir zihniyet ve bu zihniyete ait kültürün egemenliğinin devam ettirilmeye çalışıldığına yer verildi.
 
'Eşbaşkanlık demokratik bir haktır'


Eşbaşkanlık modelinin demokratik bir hak olduğu ve erkek egemen bir sistem tarafından geri plana itilen kadınların, siyasete ve her düzeyde yönetime katılımının yollarından birisi olduğuna vurgu yapılan açıklamada, şöyle ifade edildi: "Siyasi partiler için yasal olan bu hak yerel yönetimler dahil her alanda kullanılması gereken meşru ve demokratik bir haktır. İnceleme başlatmak yerine, bütün ülke belediyelerine de örnek oluşturacak eş başkanlık uygulamasıyla DBP'li belediyelerin demokratik ve meşru uygulamalarının güçlü yasal dayanaklara ve yaygınlığa kavuşması için uğraşılmalıdır."
 
'DBP'li belediyelere inceleme başlatmak bölücülüğün dik alasıdır'


Açıklamada, "Yerinden yönetim", "Güçlendirilmiş yerel yönetimler", "Özerk ve demokratik belediyecilik" modellerinin yerel demokrasinin önemli aşamalarından biri olduğu ifade edildi. Birçok demokratik ülkede 40-50 bin kişilik toplulukların bile rahatlıkla bu hakları ve çok daha ötesini kullanabildiği ifade edilen açıklamada, "Türkiye'deki DBP'li belediyelere, bölge halkına, seçmenlere demokratik ve katılımcı bir anlayışla hizmet verdiği için inceleme başlatmak bölücülüğün dik âlâsıdır. Milyonlarca insanın demokratik ve siyasi iradesi yok sayılamaz ve çiğnenemez" denildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler