1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DBP'den yerel yönetimler toplantısı
DBP'den yerel yönetimler toplantısı

DBP'den yerel yönetimler toplantısı

DİYARBAKIR- Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi tarafından Diyarbakır'da belediye başkanlarının katımıyla yerel yönetimler toplantısı düzenlendi.

A+A-

Toplantının açılış konuşmasını yapan DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, son iki yıldır devam eden çözüm süreciyle artık şiddet ve silahlı yöntemlerin dışında mücadeleyi sürdürebilmenin, demokratikleşme sürecinin başladığını söyledi.

DBP Eşbaşkanları Kamuran Yüksek ile Emine Ayna'nın başkanlığından Diyarbakır'da yerel yönetimler toplantısı düzenlendi. DBP Diyarbakır İl Başkanlığı'nda yapılan toplantıya belediye başkanları ve meclis üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, çözüm sürecine değindi. Yüksek, son iki yıldır devam eden çözüm süreciyle artık şiddet ve silahlı yöntemlerin dışında mücadeleyi sürdürebilmenin, demokratikleşme sürecinin başladığını söyledi.

Devletin çözüm sürecine gönüllü olarak girmediğini aktaran Yüksek, Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler, 21. yüzyıl gerçekliği, Türkiye'nin dönüşüme tabii olma nedeniyle böyle bir sürecin başlamasına zaruri olarak devletin bu sürece dahil olduğunu dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hükümet üzerine düşen görev ve sorumlukları son iki yıl içinde gerekli zamanda ve gerekliği kadar yerine getirmedi. Bundan dolayı da aslında çok daha erken beklenen bazı gelişmeler zamana yayılıyor. Bütün bu aksaklıklar, süreci sürüncemede bırakma yaklaşımları kendisiyle birlikte Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler de göz önünde bulundurulduğunda aslında yeni sorun, sıkıntılara, provokasyonlara ve yeni çatışma ortamlarına bir şekilde zemin oldu. Tüm bunları görerek, Abdullah Öcalan, son 6 ay içinde iki ana hamle geliştirdi.

Bunlardan birincisi, geçtiğimiz aylarda ortaya koymuş olduğu çözüm taslağıydı. Artık bu oyalama sürecini sonlandırmak, somut olarak bazı gelişmelerin açığa çıkması için hükümeti zorlamak adına somut bir taslak ortaya koydu. Bu taslağın gerçekleştirilmesi için de bir zaman planlaması da yapıldı.

Hazırlanan bu taslak Türkiye ve kamuoyu tarafından yeterince değerlendirilemedi ve belirtilen takvimlerde istenilen ve beklenilen adımlar atılmadı. Bunun üzerine 28 Şubat günü Abdullah Öcalan, ikinci hamlesini gerçekleştirmiştir. Geliştirilen hamle siyasi bir hamledir. Hükümetin oyalama, bu süreci salt kendi iktidarını endeksleme durumunda kurtarmak üzere atılmış olan çok önemli adımdır. Bunu sonuçlanmış bir süreç olarak görmemek gerekiyor aynı zamanda varılmış nihai bir anlaşma olarak görülmemesi gerekiyor."

Konuşmaların ardından Muş'un Malazgirt ilçesine bağlı Konakkuran Belde Belediye Başkanı Liberal Demokrat Partili (LDP) Bülent Ateş, partisinden istifa ederek DBP'ye geçti.

Ateş'in rozeti Eşbaşkan Kamuran Yüksek tarafından takıldı.


(ÜN-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT