1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DBP'den parti içi eğitim programı
DBP'den parti içi eğitim programı

DBP'den parti içi eğitim programı

DİYARBAKIR- Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından partililere yönelik eğitim programı düzenlendi.

A+A-
DBP Genel Merkezi, partililere yönelik eğitim programını Diyarbakır'da düzenledi. Belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve parti üyelerine yönelik toplantıda siyasal süreç ele alındı. Kayapınar ilçesinde bulunan Cegerxwin Kültür Merkezi'nde yapılan toplantıya DBP Eşbaşkanı Emine Ayna, Diyarbakır İl Eşbaşkanları Ali Şimşek, Hafize İpek, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda partili katıldı.
 
Parti içi eğitim programını veren DBP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Arslan, Ortadoğu'da yaşanan siyasal gelişmelere değindi. Kobani ve Sincar'da yaşananlara dikkat çeken Arslan, tüm dünyada olduğu gibi, Kürtlerin hem siyasal hem de ideolojik mücadelelerinde bir dönüm noktasını oluşturduğunu ifade etti. Kürtler olarak dünyadaki tüm gelişmeleri yakından takip ettiklerini aktaran Arslan, ona göre bir rol üstlenmeye çalıştıklarını belirterek şunları söyledi: "Ortadoğu'daki yaşanan gelişmeler, günü birlik gelişmeler veya kimi güçlerin bir anda önlerine hedef olarak koyduğu, gündemleştirdiği gelişmeler değildir.
 
Ortadoğu'da yaşanan savaşın aslında bölgenin Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesinde emperyalist güçlerin tasarlamış olduğu bazı projelerle şekillendiğini ve bu gelişmenin de adım adım Ortadoğu toplumlarına dayatılmaya çalışıldığını görmekteyiz.
 
Ortadoğu'da bir direniş gelişmişse, yetersiz de olsa eksik de kalsa, Kürt özgürlük hareketinin ve siyasal güçlerinin döneme yüklediği anlam çerçevesinde mücadelelerini yürütmekle geliştiğini görebilmekteyiz. Dünyanın bir çok ülkesinde ulus devletçilik anlayışı yitirilmişken, Ortadoğu'da ulus devlet anlayışı mezhep ve etnik kimlik çatışmaları halen çok acımasız bir şekilde milyonlarca insanın yaşamını yitirmesine katledilmesine neden oluyor" 
 
Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı devam etti.
 
(ÜN-YRT-HO-Y)

HABERE YORUM KAT