1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DBP’den 9 Ekim protestosu
DBP’den 9 Ekim protestosu

DBP’den 9 Ekim protestosu

DBP Diyarbakır İl Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkışının yıldönümü olan 9 Ekim’i düzenlediği basın açıklaması ile protesto etti.

A+A-

DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ali Şimşek, “Uluslararası komplo, halklarımızı birbirleriyle çatıştırarak topyekûn bir tasfiyeyi ve imhayı hedeflemekteydi” dedi.


DBP Diyarbakır İl Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkışının yıldönümü olan 9 Ekim’i protesto etmek için basın açıklaması yaptı.

 

DBP il binası önünde yapılan açıklamaya HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, HDP Diyarbakır Milletvekilleri İmam Taşçıer, Nursel Aydoğan, Ziya Pir, DBP ve HDP’li il başkanları ile yöneticileri katıldı.

 

Öcalan posterlerinin taşındığı açıklamada konuşan DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ali Şimşek, “Sayın Abdullah Öcalan’ın şahsında Ortadoğu Halklarınım birliğine, kardeşliğine, özgürlüğüne ve geleceğine karşı gerçekleştirilen uluslararası bu kirli komployu bir kez daha lanetliyoruz. Kürt Halkının önderliksiz, kimliksiz ve statüsüz bırakılması amacıyla gerçekleştirilen bu kirli komplo, Sayın Abdullah Öcalan’ın yaptığı hamleler ve geliştirdiği paradigmalar ile boşa çıkmıştır” dedi.
 
‘Komplo, topyekûn bir tasfiyeyi ve imhayı hedeflemekteydi’
 “Uluslararası komplo, halklarımızı birbirleriyle çatıştırarak topyekûn bir tasfiyeyi ve imhayı hedeflemekteydi” diyen Şimşek şunları söyledi:

 

“Ancak Sayın Öcalan’ın olağanüstü sabrı, öngörüsü, sağduyusu ve İmralı sistemine karşı gerçekleştirdiği büyük ve destansı direniş sayesinde uluslararası komplonun bütün planları ve hesapları boşa çıkmıştır. Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümünü savunan ve bu noktada demokratik ulusu ve demokratik Özerkliği, birlikte yaşam projesi olarak kabul eden Kürtler açısından Sayın Öcalan’ın Halk Önderliği ve siyasi liderliği tartışmasızdır. Sayın Öcalan, İmralı Cezaevi’nde tutulduğu 16 yılı aşkın süre içerisinde, gerçekleştirilen uluslararası komployu tüm yönleri ile el almış, 1998’de Suriye’den ayrılışının,  uluslararası güçlerin Suriye’ye müdahalesini engellemediğini ancak geciktirebildiğini değerlendirmiştir. Bugün Suriye Coğrafyasında yaşananlar, uluslararası güçlerin konumlanışı, bölge devletlerinin sessizliği açık bir şekilde ortaya koymuştur ki;  Sayın Öcalan Suriye’den ayrılmasıyla başlayan ve Türkiye’ye getirilmesi ile tamamlanan süreçte, halkları birbirine kırdıracak bir savaş planını boşa çıkartmıştır.”
 
 ‘Öcalan’ın özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür’


Çözüm sürecinde Öcalan’ın çağrısı ve ardından yaşananlara dikkat çeken Şimşek, “Sayın Öcalan’ın İmralı Adası’nda 16 yıl boyunca gerçekleştirdiği direniş ve geliştirdiği çözüm önerileri ile Ortadoğu Halklarının ortak değerlerini daha da çoğaltmış, halklarımızın özgür ve demokratik geleceğine dair umutlar gerçekleştirmiş, 2013 Newroz’unda Ortadoğu Halklarına sunduğu çözüm perspektifi ile yeni bir süreci başlatmıştır. Sayın Öcalan’ın tecride rağmen halklara yönelik geliştirdiği çözüm önerilerine, yol göstericiliğine, karşı uluslararası komplonun planlayıcıları ve uygulayıcıları komployu güncelleyerek uygulamaktan vazgeçmemekte, halklarımızın geleceğini karartmakta ısrar etmektedirler. Bu nedenle, İmralı tecrit sistemini daha da ağırlaştırarak Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’a yönelik izolasyonu sürdürmektedirler. Halkımız başta olmak üzere bütün kardeş ve dost halklar, demokratik ve özgür bir gelecek ve ülke inşa edebilmenin vazgeçilmez ve olmazsa olmaz şartının Sayın Öcalan’ın Özgürlüğü olduğunu en öncelikli ihtiyaç olarak haykırmaktadırlar.


Kürt Halkı olarak Sayın Öcalan’ın özgürlüğü ile kendi özgürlüğümüzü eş değer gördüğümüzü tüm kamuoyuna bir kez daha tekrar haykırıyor, uluslararası kirli komployu bir kez daha lanetliyoruz” şeklinde konuştu.


Ardından konuşan HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili idris Baluken de uluslar arası güçlerin Öcalan’a uygulanan komplonun içinde yer aldığını belirterek, amacın halkları birbirine savaştırmak olduğunu söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın çözüm süreci ile ilgili açıklamalarını samimi bulmadıklarını ifade eden Baluken, tek çözümün Öcalan ile görüşerek olabileceğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler