1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DBP’de Şimşek ve İpek yeniden Eşbaşkan seçildi
DBP’de Şimşek ve İpek yeniden Eşbaşkan seçildi

DBP’de Şimşek ve İpek yeniden Eşbaşkan seçildi

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Örgütü, 4. Olağan Kongresi’ni düzenledi. Kongrede DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanlığına yeniden Hafize İpek ve Ali Şimşek seçildi

A+A-

DBP Diyarbakır İl Örgütü, 4. Olağan Kongresi'ni Kayapınar Spor Kompleksi'nde düzenledi. Silopi ve Paris'te katledilen siyasetçi kadınlar, Öcalan ve Sur'da katledilenlerin posterleri ile "Özyönetim ile özgür yaşama" pankartının asıldığı kongreye HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel'in de aralarında bulunduğu binlerce kişi katıldı. Divan oluşumu ve saygı duruşunun ardından kongreye geçildi.
 
“Daha fazla alanlara çıkıp, daha fazla ses çıkarmalıyız”
 
DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Cizre'deki katliamların durdurulması için yürüyüşte bulunduğu için kongreye katılmazken, kongreye telefonla bağlandı. Tarihi bir süreçten geçildiğine dikkat çeken Yüksek, “Ortadoğu yeniden yapılanıyor. Bu dönemde güçlü örgütlenmemiz lazım. Eksikliklerimiz gelecek on yılları etkiler. Onun için eksik olunmadan bu tarihsel sürece katılmalıyız. Başarıya ulaşmamızı engellemeye çalışan AKP var. Kürt halkının kazanımlarını oluşmaması için elinden geleni yapıyor. Rojava'daki kazanımlarını engellemeye çalışıyor. Askeri gücünü kullanma hazırlığı olduğunu da biliyoruz. Halkımızın kazanımla çıkmaması için çabalıyor. Kentleri kuşatıyor.

Kentlerimizi virane ediyor. Neden bunları yapıyor. Halkımız özyönetim istediği için yapıyor. Kürt halkı yaşadığı coğrafyada kendi kendini yönetmek istiyor. Rojava'daki Kürt kazanımlarını engellemek istiyor. Kürt halkı özgürlüğünü gerçekleştirmesin diye her şeyi yapıyor. Bütün bunları göze alarak geleceğe özgürlük bırakmak zorundayız. Halkımızın karşılaştığı zorlukları acıları biliyoruz. Ama emin olun ki hiçbir özgürlük kolay gelişmiyor. Bu açıdan halkımızın dirayetli duruşu bundan sonra daha da fazla olmalıdır. Bu nedenle AKP'nin halkımıza karşı geliştirdiği savaşa karşı daha fazla alanlara çıkıp daha fazla ses çıkarmalıyız” diye konuştu.
 
 
“Kadınlar Öcalan'ın özgürlüğü için mücadele edecek”
 
Daha sonra konuşan DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hafize İpek ise Türkiye'nin özgürlükleri tanımayan ve Hitler'in sloganı olan “Tek dil, tek millet ve tek devletle” yönetildiğini ifade ederek, “Özyönetim demokratiktir. Çünkü halkın gelecekteki demokrasisini ortaya koyuyor. Yerel dinamikler dikkate alınmadan hiçbir adalet ve demokrasiden bahsedilemez. Mücadele eden Kürt halkı birçok bedel vermiştir. AKP'nin kirli politikaları bugün de bu çerçevede devam ediyor. Kürt halkı bu kirli politikaları unutmayacak. Sayın Öcalan'a Kürt halkı ve kadınlar minnettardır. Kadınlar Öcalan'ın özgürlüğü için mücadele edecek. Sayın Öcalan özgür olmadan asla oturmayacağız” diye konuştu.
 
Şimşek ve İpek Yeniden Eşbaşkan Seçildi
 
Yapılan konuşmaların ardından kongrede faaliyet raporlarının okunmasının ardından delegeler yeni yönetim ve eşbaşkanları belirlemek için oy kullandı. Yapılan oylama sonucu DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanlığı'na yeniden Hafize İpek ve Ali Şimşek seçildi.

 

(Şehmus Kızılaslan)

HABERE YORUM KAT