1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DBP Silvan'da öz yönetim kararını açıkladı
DBP Silvan'da öz yönetim kararını açıkladı

DBP Silvan'da öz yönetim kararını açıkladı

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinin 4 mahallesinde günlerdir devam eden direnişin ardından, Farqîn Halk Meclisi açıklama yaparak, öz yönetimini ilan etti.

A+A-

 Farqin Halk Meclisi, öz yönetimini ilan ederek, "Farqîn'i Farqîn halkı yönetecektir" dedi. 

DİHA'nın haberine göre, aralarında DBP İlçe eşbaşkanları Aynur Sümer ve Barış Gülenyüzlü, Belediye eşbaşkanları Yüksel Bodakçi ve Melikşah Teke'nin de bulunduğu yüzlerce kişi olayların günlerdir devam ettiği Mescit Mahallesi Azizoğlu Meydanı'nda bir araya geldi. Farqîn Halk Meclisi adına açıklama yapan DBP Silvan İlçe Eşbaşkanı Barış Gülenyüzlü, son dönemde devletin ve AKP hükümetinin, gözaltı, katliam politikasının halkı "yeter artık" dedirtecek noktaya getirdiğini söyledi. 

AKP hükümetinin halka ve gençlere karşı siyasi soykırım operasyonları, işkence ve tecavüzleri arttırdığını vurgulayan Gülenyüzlü, halk barışı istedikçe saldırıların dozajının arttığına dikkat çekti. "Biz Farqîn halkı olarak bu yaklaşım tarzı ile yönetilmek istemiyoruz" diyen Gülenyüzlü, her an katledilme tehlikesiyle, gözaltında işkence tehlikesiyle yaşamak istemediklerini söyledi. Mevcut sistemi kabul etmediklerini dile getiren Gülenyüzlü, AKP hükümetinin "Herkes benim emrimde olmalı ve istediğim şekilde hareket etmeli" dayatmasının kabul edilmediğine vurgu yaptı. Gülenyüzlü, "Biz Ankara'dan yönetilmek istemiyoruz. Bu yüzden kendimizi ve kentimizi öz yönetimimizle yönetmek istiyoruz. Ve tabiî ki de yöneteceğimiz bu alanda bu halkın önderi olan Önder Apo ile bu sistemi uygulayacağız. Bu bizim en meşru hakkımızdır. Önder Apo'nun özgürlüğü Kürdistan halkının özgürlüğüdür. Bizler Farqîn'de yaşayan seçilmişlerin Demokratik Kent Meclisi olarak faşizan ve meşru olmayan rejime karşı toplumun öz yönetimi olarak kendimizi beyan ediyoruz" diye konuştu. 

Halka karşı yapılan topyekun imha rejimine karşı bugünden itibaren halk olarak öz yönetim ve irade ile kendilerini yöneteceklerine inandıklarını dile getiren Gülenyüzlü, "Bütün kamuoyu ve meşru irade beyanımızı tanımaya ve sahiplenmeye çağırıyoruz. Bununla beraber geliştireceğimiz bu özyönetime karşı gelişecek herhangi bir saldırıya karşı öz savunmamızı alacağımızı ya da halka yönelik herhangi bir katliam ya da saldırıya karşı en meşru hakkımız olan öz savunmamızı geliştireceğimizi belirtiyoruz. Farqîn'i Farqîn halkı yönetecektir" dedi.

Açıklama sırasında alana gelen bütün yollarda günlerdir mahalleleri koruyan yüzü kapalı ve silahlı gençler tarafından güvenlik önlemleri alındı. Öz savunmanın geliştirildiği mahallelerde bekleyiş sürüyor. (DİHA)

Silopi, Cizre, Nusaybin, Şırnak'tan sonra Silvan

Daha önce KCK tarafından (12 Ağustos 2015) yapılan açıklamada "Silopi, Cizre, Nusaybin ve Şırnak halk meclisleri bundan sonra devlet kurumlarını tanımayacaklarını ve onlarla hiçbir işlerinin olmadığını, kendi işlerini kendilerinin yapacağını; kendi öz yönetimlerini kuracaklarını ilan etmişlerdir. Öz yönetimlerine saldırıldığı takdirde meşru öz savunma haklarını kullanacaklarını açıklamışlardır" denilmişti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler