1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna siyaseti bıraktı
DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna siyaseti bıraktı

DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna siyaseti bıraktı

DİYARBAKIR - Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna, siyasetten çekildiğini duyurdu.

A+A-

DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, yazılı bir açıklama yaparak, siyaseti bıraktığını duyurdu. Ayna, açıklamasında, geçtiğimiz 10 ay içerisinde devletin çözümsüzlükten yana ısrarından vazgeçmediğini savunarak, bunun yarı sıra her geçen gün artan oranda insanlığın ve vicdanın kabul etmeyeceği uygulamaları hayata geçirmeye devam ettiğini ileri sürdü.

Parti meclis üyeleri, il-ilçe yöneticileri, belediye meclis üyeleri, belediye eş başkanlarının tutuklandığını anlatan Ayna, “Partimizin bu uygulamalara gösterdiği tepkiler ve protestolar terörize ediliyor, saldırılıyor, sıradan basın açıklamaları bile valilik kararları ile yasaklanmaya başladı. Yani siyasi partiler aracılığıyla siyaset yapma olanakları ortadan kaldırılıyor, hükümet gibi düşünmüyor ise işlevsizleştiriliyor. Halkın seçimler sonucunda açığa çıkardığı iradelerin, sadece ve sadece kendilerini seçen halkın yanında oldukları için yetkileri ellerinden alınıyor, devletin atadığı bürokratlara veriliyor. Yani seçilmişler, atanmışların emrine tabii kılınıyor” dedi.


23 Ocak’ta Cizre'de bir eve havan topu ve benzeri ağır silahlarla yapılan saldırılar sonucunda önce 10 kişi yaralandığını ardından bu sayısının 25'e çıktığını kaydeden Ayna, şu ifadelerde bulundu:


“8 gün ve gece boyunca hepimiz tam bir dram yaşadık. Tüm gücümüzle, bir binanın bodrumuna sığınarak yaşam mücadelesi veren 25 yaralı insanın hastaneye kaldırılması için seferber olduk. Gerek yurtiçinde, gerekse de yurtdışında danışmadığımız, başvurmadığımız ne kişi ne de kurum kaldı. Bu süre zarfında her gün bir kişi ölüme yenildi. 25 yaralıdan 6'sı hayatını kaybetti. 27 Ocak günü İçişleri Bakanlığı ambulansların ve sağlık ekiplerinin gitmesine izin verince hepimiz umutlandık. Ancak bugün 30 Ocak ve bu 3 günün sonunda ambulanslar 8 kez yaralıları almaya gidip askeri güçler tarafından engellenerek geri döndü. Hiçbirimizin aklına ve hayaline gelmeyecek şekilde kandırıldık ve aldatıldık. Hala bakanlıklarla yapılan görüşmelerden sonuç almayı beklerken, 8 Şubat'a kadar TBMM tatil edildi!!! Sorun çözme arenası tatile girdi.

Geçtiğimiz 35 yıl boyunca öldürülenlerin birlikte gömüldüğü toplu mezarlar açığa çıkarken, tarihin kirli yazılmış sayfalarına biri daha eklendi. 25 yaralı ve sağ insan diri diri toplu gömüldü. Bu olay benim için son damla oldu. Her gün tek dil-tek millet söylemiyle, Kürt halkının dilini ve kimliğini inkar eden, Cumhuriyet tarihi boyunca mücadele ederek yarattığı kültürel ve siyasi değerlerine her fırsatta hakaret eden, insani anlamda hiç kimsenin kabul edemeyeceği şekilde ölüsüne de dirisini de işkence yapan, mezarını da evini de yakıp yıkan bir anlayışla siyasi çözüm gelişebileceğine inanmıyorum. Bu temelde siyasetten çekildiğimi ilgili kamuoyuna duyuruyorum. Aldığım bu karar partimle ortaklaştığım, örgütsel bir karar değildir.”


(MP-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT