1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DBP Diyarbakır’da basın toplantısı düzenledi
DBP Diyarbakır’da basın toplantısı düzenledi

DBP Diyarbakır’da basın toplantısı düzenledi

DİYARBAKIR- Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır’da basın toplantısı düzenledi.

A+A-

Toplantıya DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ali Şimşek, HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ömer Önen DBP yöneticileri ve çok sayıda partili katıldı. Toplantıda konuşan Şimşek, “Kürt halkı savaşa izin vermeyecek ve sonuna kadar direnecektir” dedi. 


DBP Diyarbakır’da düzenledikleri basın toplantısıyla gündemi değerlendirdi. Toplantıda DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek konuştu. Şimşek, son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri olan çözüm sürecini değerlendirerek, bugünlere kolay gelinmediğini ve sürecin sıfırdan başlamasına, gerilere gitmesine Kürt halkının müsaade etmeyeceğini söyledi. Şimşek, Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit kararını da eleştirerek sürecin sağlıklı devam etmesi için kaldırılması hatta Öcalan’ın özgür bırakılmasını gerektiğini söyledi.

Şimşek 1 Ağustos tarihinde yürüyüş yapacaklarını ve Diyarbakır halkını bu yürüyüşe beklediklerini dile getirerek, “Sürecin yürümemesi ya da kesintiye uğraması noktasında devletin ortaya koyduğu pratik ve seçim sürecinde bu konudaki yaklaşımı özellikle Abdullah Öcalan’a dönük tecrit ve bu tecritle birlikte sürecin aslında bir şekilde sonlandırılmış olduğunu hep birlikte gördük. Biz de seçimden önce seçim çalışmalarımızı yürütürken, alanlarda meydanlarda özellikle şunu vurguladık. Öcalan’ın özgürlüğü bundan sonraki süreçte bizim temel gündemimizdir. Çünkü sürecin geldiği aşama ve bu sürecin doğru yürüyebilmesi barışa eğilebilmesinin temel koşulu da bu olduğu şimdiden anlaşılıyor.

Son gelişmeler bizim seçimde önceki söylemlerimizi doğruluyor. Bu nedenle şuanda sadece Kürt halkının değil Türkiye’de yaşayan bütün toplumu ve hatta Ortadoğu’da gelişen olaylarla paralel olarak Ortadoğu’daki bütün halkların şiddetle ihtiyaç duyduğu şey Türkiye’de Kürt sorunu çözümü ve beraberinde bütün Ortadoğu’da barışın tesisi, barış ve kardeşliğin gelişebilmesi için Öcalan’ın özgürlüğü ve bu sürece özgür koşullarda müdahil olmasıdır.

Bu sürecin bu esas üzerinden yürütülmesi gerekiyor. Bugün savaş çıkararak dağlarımızı, medya savunma alanlarını bombalayarak bu süreci geriletmeye bu süreci sil baştan tekrar farklı bir noktadan 1990’lara götürmeye çalışan zihniyet artık şunu görmelidir. Bu halk eski halk değildir, bu halk artık bu saldırıları kabul etmeyecek ve sonuna kadar direnecektir” ifadelerini kullandı.


(DRY-AKK-AŞ-Y)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler