1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DBP: 3 Kürt kadın siyasetçi infaz edildi
DBP: 3 Kürt kadın siyasetçi infaz edildi

DBP: 3 Kürt kadın siyasetçi infaz edildi

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Silopi'de katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi PM üyesi Sevê Demir, KJA aktivisti Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayir'in, sivil oldukları bilinmesine rağmen devlet güçleri tarafından infaz edildiğini

A+A-

Şırnak'ın Silopi ilçesinde devlet güçlerince katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi DBP PM üyesi Sêvê Demir, KJA aktivisti Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayir'e ilişkin DBP Eş Genel Başkanları Emine Ayna ve Kamuran Yüksek, DBP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ilk konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, PM üyesi Sevê Demir'in de aralarında bulunduğu 3 kadın siyasetçinin devletin yönelimi ve saldırıları sonucunda katledildiğini söyledi.

“Hükümet bilerek, planlayarak katlediyor”

Başbakan Davutoğlu'nun, bölgede başlatılan imha operasyonlarında "sivillerin katledilmediğini" öne sürdüğü açıklamasını hatırlatan Yüksek, “En son Başbakan yaptığı açıklamada 'Evet sivil katliamlar var ama sorumlusu biz değiliz. Sorumsu örgüttür' dedi. Ama artık biz hükümetin bilerek, planlayarak, yerel idarecilerle birlikte halkımızı nasıl katlettiğini ortaya koyacağız" dedi.

“Hükümetin varsa başka bir açıklaması ortaya koysun”

AKP hükümetinin hükmettiği medya aracılığıyla yaşananları gizlediğini söyleyen Yüksek, bölgede devlet güçlerince katledilen sivillerin sayısına işaret ederek, 3 Kürt kadın siyasetçiyi şu sözlerle tanıttı:

“Bunlar kimdi? Başbakanın 'orda sivil yoktu' denilen yerde katledilen arkadaşlarımızı size tanıtmak istiyorum. Sevê Demir, 20 yıldır legal Kürt siyasi hareketi içerisinde sivil çalışmalarda bulundu. Varsa başka bir açıklaması hükümetin bunu ortaya koyması lazım. Anayasa ile kurulmuş bir partinin PM üyesi katledildi. Fatma Uyar, aynı şekilde yıllardır Şırnak çevresinde kadın çalışması yürüten sivil bir siyasetçidir. Pakize Nayir, gencecik, su gibi berrak düşünceleri ile Şırnak'ta halkın, 'kendi kendimi yönetmek istiyorum' diye geliştirmiş olduğu oluşumun eşbaşkanı. Kürt halkına yıllarca hizmet edebilecek bir arkadaşımızı katlettiler”

'Katil bir hükümet ile karşı karşıyayız'

Temmuz ayından bu yana AKP devleti tarafından 215 sivil yurttaşın katledildiğini belirten Yüksek, "Katil bir hükümet ile karşı karşıyayız" dedi. Yüksek, 3 Kürt kadın siyasetçinin nasıl katledildiğine ilişkin ellerine ulaşan bilgileri şöyle paylaştı:

“Bu üç kadın arkadaşımız, Silopi'de bulunuyorlardı parti çalışmaları kapsamında. Katledildikleri gün Şehit Harun Mahallesi'nde kalıyorlardı. Oradaki katliam güçleri asker ve polis mahallenin boşaltılması anonsu yapıyor. Orada bulunan PM üyemiz Sevê Demir ve yanındaki grupla anons üzerine mahalleyi terk etmek istiyorlar. Karşıyaka Mahallesi'ne geçiyorlar anons üzerine. Şehit Harun Mahallesi'nde devam eden çatışmalar Karşıyaka Mahallesi'ne taşınınca buradan Yeşiltepe Mahallesi'ne, iki mahalle arasında tek geçiş olan Dere yatağından geçmeye çalışıyorlar. Geçtikleri esnada asker veya polis tarafından silahlarla taranıyorlar. Bu grup 8 kişi. Dere yatağından mahalleye geçmeye çalışıyorlar. Grup içerisinde bulunan bir yaralı arkadaşımız 19.35'te Silopi eşbaşkanımızı arayarak, tarandıklarını ve yaralı olduklarını söylüyor. Bu bilgi bize ulaştı ardından. Biz de, arkadaşlarımızın oradan alınması ve saldırıların sonlandırılması amacıyla girişimlerde bulunduk.

 

Zaten yerel yöneticilerle görüşmek mümkün değil. Yerel yöneticiler telefonlarını kapatmış. Biz de HDP Grup Başkanvekili üzerinden İçişleri Bakanı ve Kamu Müsteşarı ile iletişime geçtik. Mahallede bulunan grubun sivil ve yaralı olduğunu aktardık. Bu görüşmemiz 21.30'da gerçekleşti. Yapılan görüşmenin ardından bize dönen yetkililer, yerel yöneticilerin arandığını ve bizim belirttiğimiz hususların olmadığı, belirttiğimiz bölgenin bir çatışma bölgesi olduğunu söylenerek, talebimiz red edildi. Gelen cevapla bize hiç bir sivil yaralanmasının olmadığı söylendi. Saatlerce bu durum devam etti. Saat gece 01.00 sıralarında belediyenin ambulansı gidip 3 kadın arkadaşımızın cenazelerini alıyorlar. Bu kadar süre ne yaptınız?"

“Bu tarihte eşine rastlanmamış bir alçaklıktır”

Katledilen 3 Kürt kadın siyasetçinin otopsi raporlarının ellerine ulaştığını belirten Yüksek, “Bu arkadaşlarımızın kimlikleri bile teşhis edilemeyecek, yüzleri tanınamayacak durumda. Ne yaptınız? Demek ki bu insanlara ulaştığınızda yaralıydılar ve işkence ederek katlettiniz. Şırnak Valisi yaralı olan arkadaşlarımızı katletmiştir. Gerçek olan budur. Bu tarihte eşi rastlanmamış bir alçaklık biçimidir. Düşman olarak bellesen bile bir savaş hukuku var” ifadesinde bulundu.

“Bunlar bu halka hesap verecekler”

Anlattıklarının aksine hükümetin elinde bir bilgi varsa çıkıp açıklamasını isteyen Yüksek, “Bu hakikatin aksisi varsa çıkıp açıklasınlar. Her şey kayıt altındadır. Bu hükümetin eli Kürt kanına bulaşmıştır. Bu kanda boğulacaklar. Bunlar bu halka hesap verecekler. Bu yaşanılan uluslararası mahkemelere, savaş mahkemelerine taşınacak bu durum. Ne mevcut hükümet, ne hükümetin başı, ne de onların emrindeki yerel yöneticiler, hesap vermeden bir yere gidemeyecek. Yargılanacaksınız ve bu halk hesap vereceksiniz" diye konuştu.

“Türk halkı, devletiniz cinayet işliyor”

Türkiye halklarına ve uluslararası güçlere çağrıda bulunan Yüksek, “Bu hükümet Türkiye'de darbe yapmış, bütün yetkileri eline almış, pervazsızca halkımıza karşı kullanıyor ve katlediyor.

 

Tüm Türkiye halkları buna maruz kalacaktır. Bu kadar vahşi ve pervasız uygulamalarına sessiz kalmayın. Uluslararası kurumlar, sivil toplum örgütleri, daha ne kadar sessiz kalacaksınız. Varsa ölçüleriniz, evrensel hukukunuz, bu gün Kürtler içinde devreye girmeli. On binlerce Kürt katledildikten sonra devreye girecek olan hangi hukukunuz neyi geri getirecek? Türk halkı, devletiniz cinayet işliyor. Sevê Demir ve arkadaşları bir cinayet ile katledilmiştir. Hükümetinize 'dur' deyin. İnsansanız, vicdanınız varsa buna sözünüz olsun. Ama vicdanını, insanlığını yitirmişlere sözümüz yoktur” dedi.

“Topyekûn ve süresiz direniş zamanı”

Kürt halkına direniş çağrısı yapan Yüksek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Her ili, her ilçeyi, köyü, kasabayı, sokağa çıkıp tepkilerini göstermeye çağırıyorum. Topyekûn ve süresiz bir direnişle artık buna dur demek zamanıdır. Bütün demokrat kurum ve yapılara bu faşist hükümete karşı demokrasi cephesi kurmaya çağırıyorum. Gelin bu faşist, darbeci çeteye karşı gücümüzü birleştirelim. Kürt yapı ve kurumları, artık ulusal birlik zamanıdır. Yeni bir sivil katliamın olmaması için birlikte mücadele etmekten başka yolumuz kalmamıştır. Artık bu hükümet bilmeli ki siz kaybettiniz, artık Kürt halkı içerisinde bir kabulünüz, meşruluğunuz yoktur”

Ayna: Dün asker bugün AKP

Ardından konuşan DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna ise, 3 Kürt kadınının kimlik tespitinin bile 2 gün sürdüğünü kaydederek, cenazelerin getirildiği Şırnak Devlet Hastanesi morgunun devletin özel timleri tarafından kilitlenerek, anahtarının alındığı bilgisini paylaştı. Ayna, "10 yıl sonra bu süreçle yüzleştiğiniz zaman nasıl cevap vereceksiniz?

 

Kimi suçlu göreceksiniz? Halkı bıraktım, eğer inanıyorsanız Allah'a ne cevap vereceksiniz? Halkı inandırmak için camiye, Cuma'ya gidenler, ne cevap vereceksiniz? Sırf kimliklerini istedikleri için, Kürtleri katlettiğinizden kaynaklı ne cevap vereceksiniz? Dün bunu askeri vesayet yapıyordu, bu gün AKP yapıyor. Ama Kürtler bitmeyecek. Nasıl kimse bunların cenazelerine sahip çıkmadıysa, Kenan Evren'in cenazesine kimse sahip çıkmadı, bugün bu katliamı yapanlarda yarın bununla karşılaşacaklar. Nasıl anılacağın önemlidir.

 

Yarın, öbür gün halk cenazelerinin arkasında olacak, ya sizin arkanızda kim olacak" ifadesinde bulundu. Ayna, şu anda 3 kadın siyasetçinin cenaze törenlerine ilişkin bir programlarının olmadığını, ailelerin yolda olduğunu, geldikten sonra bir program belirleyeceklerini belirtti.  Açıklama ardından DBP ve KJA yöneticileri cenazeler için Şırnak'a doğru yola çıktı. Cenazelerin Diyarbakır'a getirilmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler