1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DB Direktörü Raiser'den Baydemir'e ziyaret
DB Direktörü Raiser'den Baydemir'e ziyaret

DB Direktörü Raiser'den Baydemir'e ziyaret

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser ile Sürdürülebilir Kalkınma Programı Lideri Stephen Karam ile Dünya Bankası uzmanları Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş ile birlikte konuklarını karşılayan Baydemir, Diyarbakır'ın 8500 yıllık tarihi olduğunu ve 33 medeniyetin alın teri ile inşa edildiğini söyledi. Diyarbakır'ın ilk ve sonbaharının güzel olduğunu ifade eden Baydemir, “Bu bahar politik bahar umudunu da birlikte yaşıyoruz. Umarım barış iklimi de gerçek ve kalıcı olur” dedi.

Eşitlik, adalet ve özgürlüğün siyasi istikrarın altyapısı olduğunu ifade eden Baydemir, Diyarbakır'ın Cumhuriyet tarihi boyunca sosyal ve ekonomik olarak geçirdiği aşamaları anlattı. Son 10 yıllık çalışmalarının Diyarbakır'ı Ortadoğu coğrafyası içinde kültür, sanat, ticaret ve turizm merkezine dönüşme üzerine kurulu olduğunu ifade eden Baydemir, kalıcı bir barışın gelir dağılımının adaletli olduğu ve bölgeler arası gelişmişlik farkının ortadan kalktığı bir kalkınmayla mümkün olduğunu söyledi.

“Yoksullukla mücadeleyi kendimize bir ödev olarak görüyoruz” diyen Baydemir, kentsel vizyonu oluştururken, sosyal politikaları hayata geçirirken bu gözettiklerini söyledi. Sarmaşık ve Yoksullukla Mücadele Derneği'nin iki dönem başkanlığını yaptığını ve Kent Yoksulluk Haritası çıkardıklarını belirten Baydemir, turizm potansiyelinin kalkınma araçlarından biri olarak gördüklerini bildirdi. Baydemir, turizmi inançlar, kültürler arasında bir barış projesi olarak da gördüklerini belirterek buna örnek çalışmalarını anlattı.

1990'lı yıllarda kırdan kente yönelik yapılan zorunlu göçün kentin bina yapısındaki kaliteye olumsuz etki ettiğini anlatan Baydemir, daha sonraki yıllarda Avrupa ortalamasının üzerinde bir kentsel planlamayı hayata geçirdiklerini ve daha sonra yapılan binaların mühendislik hizmeti aldığını önceki yapıların ise mühendislik hizmeti almadığını belirtti.

Zorunlu göçle gelen yurttaşların kentle bütünleştirme sürecinde Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nı hayata geçirdiklerini anlatan Baydemir, bu kapsamda Kadın, Engelli, Çocuk destek merkezleri, Meslek Edindirme Merkezi gibi alanlarla adeta yoksulların üniversitesini oluşturduklarını belirtti.

İlk kez Büyükşehir Belediyesi'ne gelen Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser'e mühendislik hizmetinden yoksun binaların dönüşümü, yürütmek istedikleri farklı sosyal konut projelerini hayata geçirilmesi, hafif raylı sistem gibi pek çok alanda kaynak ihtiyacı duyduklarını söyledi.

Raiser Sürdürülebilir Şehirler Projesi konusunda Dünya Bankası'nın yürüttüğü proje hakkında bilgi verdi.

HABERE YORUM KAT