1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Davutoğlu ziyaretinin yankıları sürüyor
Davutoğlu ziyaretinin yankıları sürüyor

Davutoğlu ziyaretinin yankıları sürüyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, önceki gün Hasanpaşa Hanı’nda gerçekleştirdiği Diyarbakır’da Sur’u İhya Planı açıklaması sonrasında kentteki temaslarını sürdürdü.

A+A-

 Davuoğlu, ziyareti öncesinde gerçekleştirilen bombalı saldırıda yaralananları, AKP teşkilatını ve Diyarbakır valisi Hüseyin Aksoy’u ziyaret edip, kentten ayrıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, beraberinde eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ile Vali Hüseyin Aksoy ve AKP’li bir grup milletvekili ile birlikte, önceki gün Diyarbakır’da tarihi Hasanpaşa Hanı’nda gerçekleştirdiği Sur’u İhya Planı açıklaması sonrasındaki temasları sürdü.

Davutoğlu ve beraberindekiler bu açıklamanın ardından Diyarbakır Askeri Hastanesi'ne gelerek, önceki gün polis servisine yönelik bomba yüklü araçla yapılan terör saldırısında yaralanan polisleri ziyaret etti.   Davutoğlu, hastane çıkışında kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları selamladıktan sonra, valiliğe geçti.

Hastane ziyaretinin ardından Diyarbakır Valiliği’ne gelen Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu’na burada çocuklar tarafından çiçek verildi. Başbakan Davutoğlu, Vali Hüseyin Aksoy ve kamu kurum müdürleri ile bir araya geldi.  Başbakan Davutoğlu, valilik ziyaretinin ardından AKP Diyarbakır İl Başkanlığı’na geçti.

Davutoğlu, AKP Diyarbakır İl Teşkilatı ziyaretinde yaptığı açıklamada, Erbil uçuşlarının başlayacağını bildirdi.  verdi. Davutoğlu, “Diyarbakır Havalimanı’ndan Erbil’e uçuşlar 10 Nisan’da başlıyor. Yine Diyarbakır’dan Ercan Havalimanı’na yani KKTC’ye uçuşlar da 1 Mayıs’ta başlıyor. Bu aynı zamanda şunun işareti, Diyarbekir’de dışarıdaki Kürt kardeşlerimize ve Türk kardeşlerimize uçuş başlatıyoruz. Bu da kardeşliğin sembolü olarak Diyarbekir’i bu bölgenin merkezi yapacak. İnşallah 10 Nisan’da sembolik olarak bir Diyarbakır heyeti de Erbil Havaalanı’na uçacak. Ve bütün selamımızı güzel Erbil’e götürecek. Bilinsin ki yurt dışındaki Kürtler de, Türkler de bizim soydaşımızdır. Aynı heyet Ercan Havaalanı’ndaki uçuşa da katılsınlar. Türklerle Kürtlerin kardeşliğini gösterecek şekilde Erbil, Diyarbekir, Lefkoşa arasında dostluk üçgeni kurabilelim” dedi.

Davutoğlu, daha sonra sokağa çıkma yasağının sürdüğü Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşamını yitiren Diyarbakırlı Uzman Çavuş Süleyman İyikul'un ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Ardından Davutoğlu kentten ayrıldı.

Davutoğlu’nun Sur İhya Planı 11 maddeden oluşuyordu. İşte Davutoğlu’nun açıkladığı o planın maddeleri.

1. Diyarbakır Sur’ları korunacak. Sur’ların eksik kalan yerlerini de, aslına uygun olarak inşa edeceğiz. Burçları kültür mekânları haline getireceğiz.

2. Hevsel Bağları’nı koruyacağız.

3. Ulu Cami civarını, Hasan Paşa Hanı dahil olmak üzere meydanı bir inanç turizmine uygun olarak herkesin ziyaretine açık hale getireceğiz. İçkale’nin ve Cevatpaşa Mahallesi bölgesini inanç turizminin ikinci ayağı, kilisesi, camisiyle örnek bir tarihi mekan olarak tamamıyla Diyarbakır tarihi eserlerinin dokusuna uygun olarak inşa edeceğiz.

4. Halilpaşa ve Lalebey mahallerinin örnek bir mahalle haline getireceğiz.

5. Fatih Paşa, Dört Ayaklı Minare, Ulu Cami ile İçkale arasındaki mahalleler yeniden tanzim edilecek. Fatih Paşa’nın her taşını tekrar inşa ve ihya edeceğiz. Bu hat tarihi dokuları tescil edilmiş bütün binalar korunacak ayağa kaldırılacak.

6. Gazi Caddesi ile ilgili özel bir plan yapacağız. Bütün binalar dış cepheleri itibarıyla Diyarbakır mimarisine uygun bir şekilde restore edilecek. Binalar tek tek ele alınacak. Gazi Caddesi üzerindeki sosyal ve ekonomik adımlar atılacak.

7. Esnaflarımızın kredi ve vergi prim borçlarını erteledik. Kredi borçları ile ilgili çalışma yapıyoruz. Faizsiz kredi dahil her türlü aracı ortaya koyacağız.

8. Mesken alanlarında özgün Diyarbakır bazalt taşının ve mimarisinin olmasına özen göstereceğiz.

9. Dicle Vadisi projesi ile Diyarsakır nefes alan ve doğa ile bütünleşen bir şehir olacak.

10. Diyarbakır’a en güzel kütüphanelerden birini inşa edeceğiz. Hamidi Ahmedi’nin mirasını yaşatmak için de büyük bir hat okulu ve hat müzesi inşa edeceğiz.

11. Musikide Celal Güzelses adına bir Musiki Cemiyeti inşa edeceğiz.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT