1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Davutoğlu Torosların nerede olduğunu açıklasın’
‘Davutoğlu Torosların nerede olduğunu açıklasın’

‘Davutoğlu Torosların nerede olduğunu açıklasın’

İHD ve kayıp yakınları tarafından Diyarbakır’da yapılan eylemde, konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici, Başbakan Davutoğlu’nun “Biz gidersek beyaz Toroslar gelir” sözlerine tepki göstererek, “Başbakan Torosların nerede olduklarını ve neden yar

A+A-

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ile kayıp yakınlarının “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” sloganı ile her hafta Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde düzenlediği oturma eylemleri 350’inci haftasında devam etti.

Kayıp fotoğraflarının taşındığı eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Beyaz Toros” tehdidine tepki göstererek, yıllardır “Beyaz Toroslar”ın işlediği faili meçhul cinayetlerin açığa çıkarılması için mücadele verdiklerini belirtti. Devletin faili meçhul cinayetleri planlama mekanizması olduğunu ve tüm gücünü faili meçhul cinayetler için seferber ettiğini dile getiren Bilici, “Biz bu ‘torosları’ buraya gönderen güçleri sorduk soruşturduk ve soruşturmaya devam edeceğiz” dedi.
 
“Beyaz Toros ifadesi itiraftır”


Davutoğlu’nun “Beyaz Toros” tehdidinin aynı zamanda itiraf olduğunu ve işlenen tüm katliamları üstlendiğini gösterdiğini ifade eden Bilici, “Katledilen kişilerin bilgileri, kimin nerede, ne zaman, nasıl katledildiği devlet arşivlerinde mevcuttur. Devlet katliam yapan kişilerin kimler olduğunu biliyor. Ancak emri kendisi verdiği için bu suçluları ortaya çıkarmıyor. İsteselerdi çoktan ortaya çıkarmışlardı. Yaptıkları itiraf sıradan bir itiraf değildir. Yaptıkları şeyin üstlenilmesidir. Başbakan ‘Torosların’ nerede olduklarını ve neden yargılanmadıklarını çıkıp açıklasın” diye konuştu.
 
Halil Başkurt’un akıbeti soruldu


Bilici’nin konuşması ardından İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Nigar Kocaman, 1989 yılında Siirt’in Eruh ilçesi Körüklükaya köyünde kaybolan, ardından askerlerce helikopterle getirildiği komşu Bikat köyünde sessizce defin edilen Halil Başkurt’un akıbeti soruldu. Kocaman, Başkurt’un oğlu Resul Başkurt’un, Cizre Cumhuriyet Savcılığı’na olay ile ilgili verdiği ifadeyi şöyle aktardı: “Körüklükaya-Derguvi mezrasında ikamet ediyorduk.

Babam, köyden mezraya gittiği sırada kayboldu. Olaydan sonra, o dönemde Bikat Köyünden köy korucusu Necmettin, aynı köyde oturan kayınbabam Mehmet Ali Atabay’a, babamın öldürülmesi ile ilgili bilgi vermiş. Kayınbabam da bizlere, babamın cesedinin helikopterle bu köye getirilip gömüldüğü haberini verdi. Babamı, askerler öldürdü. Bu olaydan 2 ay sonra, Eruh Cumhuriyet Savcılığına çağrıldık. Savcıya ‘Babamı Askerler neden öldürdü?” diye sorunca, ‘Baban, teröristti. Çıkan çatışmada öldürüldü’ dedi. Babamın terörist olmadığını anlatmaya çalıştık. Ancak bir sonuç alamadık. Babamın ölümünden Tuğgeneral Erdinç Türe ve Nami Acar sorumludur.”


Açıklama 5 dakikalık oturma eyleminin ardından sona erdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler