1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Davutoğlu: 'Gün hesap günüdür'
Davutoğlu: 'Gün hesap günüdür'

Davutoğlu: 'Gün hesap günüdür'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, paralel devlet yapılanmasına işaret ederek, "Şimdi bunların hepsi ortaya çıktı. Gün hesap günüdür. Gün hesap verme günüdür. Bir yıl içinde yapılan her bir faaliyetin hesabını sorma günüdür" dedi.

A+A-
Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında partililere seslendi. Davutoğlu'nun Milli İstihbarat Teşkilatı'nı (MİT) tebrik ettiği sırada AK Partililer, izleyici sıralarından "İşte ordu işte komutan" sloganları yükseldi.
 
Davutoğlu bu sloganlara, "İşte millet işte hizmetkarınız" cevabını verdi. Sarıkamış olaylarının 100. yıl vesilesiyle şehitlere Allah'tan rahmet dileyen Davutoğlu, bu kurtuluşlara ön açan bütün şehitleri rahmetle andığını söyledi. Davutoğlu, 2015 yılının ilk grup toplantısı olması dolayısıyla bir yıllık ve bir aylık muhasebe yapma ihtiyacı içinde olunduğunu anlatan Davutoğlu, "Günlük ve anlık gelişmelerin ötesinde nereden geldiğimizi, nereye gittiğimizi anlamak için bu yıldönümleri vesiledir. O günlerde AK Parti grubu, Sayın Cumhurbaşkanımız AK Parti'nin Genel Başkanı ve Başbakan olarak hep beraber tam bir kadro halinde Türkiye'yi 2023 hedeflerine taşımak için uğraşırken bir başka odak, iç ve dış koalisyonlar Türkiye'ye karanlık bir yıl yaşatma çabası içindeydiler. Biz TBMM'de çalışırken, ülkemizin her bir santimetrekaresinde faaliyeti yürütürken birileri 19 Ocak'ta yapacakları MİT TIR'larına operasyon yapma çabası içindeydiler.
 
Şimdi bunların hepsi ortaya çıktı. Gün hesap günüdür. Gün hesap verme günüdür. Bir yıl içinde yapılan her bir faaliyetin hesabını sorma günüdür. Biz, hesap sorma makamındayız. Ne yapmak istiyorlardı? Bu odaklar, iç ve dış birlikçileriyle, kanatlarına altıkları muhalefet partileriyle 3 hedefleri vardı. Siyasi istikrarsızlık doğurmak, ikincisi ekonomik krize sebebiyet verecek bir psikolojik ortam hazırlamak ve üçüncüsü Türkiye'yi uluslararası alanda itibarsızlaştırmak ve mümkünse yalnızlaştırmak" ifadelerini kullandı.
 
"İKİNCİ HEDEFLERİ EKONOMİK KRİZ ÇIKARMAKTI"
 
"İkinci hedefleri ekonomik kriz çıkarmaktı" diyen Davutoğlu, "Ne haberler çıkardılar, Gezi provokasyonlarından, 17-25 Aralık olaylarından sonra ekonomik kriz kapıda dediler. Kara haber tellallığı yaptılar. Paralel çete, onun uluslararası teşvikçileri ve yurtiçindeki işbirlikçileri. Hep kara haber üretmeye çalıştılar. Herşeyden önce her birinize bir kez daha teşekkür ediyorum. Yeni bütçenin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu bütçe bir başarı hikayesidir" ifadelerini kullandı.
 
Ekonomi alanında kaydedilen başarılara değinen Davutoğlu, ithalatın ihracatı karşılama oranının yüzde 70'lere geldiğini ifade etti. Ekonominin gücü ve kaynağının milletin güveni ile iktidara gelmiş AK Parti kadrolarının temiz siyaseti olduğunu anlatan Davutoğlu, "Ekonomimiz dünyadaki kriz sürecinde büyümeyi sürdürüyorsa bunun arkasında bu ekonomiyi ahlakla yürüten siyasi kadrolar var. Herkes hesap soruyor. Sayın Bahçeli bu sabah konuşuyordu. Kedi dönemini hatırlasın. Yolsuzluk dediğinde, yüzde 7 binlere çıkan faizleri hatırlatırız" dedi.
 
Ekonomik kriz bekleyenlere cevabın açık ve net olduğunu belirten Davutoğlu, "Daha çok beklerler. Biz, milletin duasını halkımızın güvenini en önemlisi de bu toprakların bereketini temsil ediyoruz" açıklamasında bulundu.
 
"ÜÇÜNCÜ HEDEFLERİ TÜRKİYE'Yİ ULUSLARARASI ALANDA İTİBARSIZLAŞTIRMA"
 
"Üçüncü hedefleri Türkiye'yi uluslararası alanda itibarsızlaştırma" diyen Davutoğlu, "Son bir yıl içinde, 4 yıldır uluslararsı medyanın her türlü karalama kampanyasıyla karşı karşıya geldik. bir anda sanki düğmeye basmışçasına uluslararası medya, paralel çetenin sözcüleri, içerideki işbirlikçileri, dışarıdaki teşvikçileri tek hedefleri vardı karalama. bir, hikaye bütün algıyı bozdu. Türkiye'nin AK Parti'nin iktidara gelmesiyle oluşan başarı hikayesi tarihte başarı gösteremeyeceğine inanılan mazlum milletlerin hepsinde bir özgüven uyandı. Son yıllarda bize karşı gösterilen karalama kampanyasının arkasında bu başarı hikayesi var" şeklinde konuştu.
 
TÜRKİYE ULUSLARARASI PKK'YA DESTEK VERİYOR İDDİASI
 
Bir yıl içinde iki iddianın sürekli gündemde tutulduğuna dikkati çeken Davutoğlu, bu iddiaların Türkiye'de otoriterleşme eğilimi var iddiası ve Türkiye uluslararasıpkk'ya destek veriyor iddiasının olduğunu ifade etti.
 
Davutoğlu, "Neden biliyor musunuz? Müslüman bir toplum deyince otoriterleşme ve pkk akla geliyor. Biz ise tam tersine, 12 yılda gerçekleşen demokratikleşme faaliyetlerine bakınız. Türkiye'de sağlanan demokratikleşme faaliyetlerine sağlanan hak ve özgürlüklerin düzeyine bakınız. Bütün bunlar aslında ülkenin başarı hikayesinin dışarıya yansımalarıyla ortaya çıktı. bize karşı hep bu kampanyaları sürdürdüler. AK parti dönemi demokrasinin yükseldiği, siyasi meşruiyetin teminat altına alındığı, darbe ve vesayet kültürünün ayaklar altına aldığı bir dönem olarak hatırlanacak" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT