1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Davutoğlu, Baydemir'le Diyarbakır'ı konuştu
Davutoğlu, Baydemir'le Diyarbakır'ı konuştu

Davutoğlu, Baydemir'le Diyarbakır'ı konuştu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i kabulünde Diyarbakır surlarının UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmasına yönelik çalışmalar ve çözüm sürecinin gündeme geldiği öğrenildi.

A+A-

Edinilen bilgiye göre, Baydemir, geçen ay Diyarbakır'ı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu'na iade-i ziyarette bulundu.

Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmenin başında, Baydemir'in, Bakan Davutoğlu'nun son derece olumlu geçen Diyarbakır ziyaretinden büyük mutluluk duyduklarını ifade ettiği, Davutoğlu'nun Dicle Üniversitesi'nde yaptığı konuşmanın olumlu yansımalarını aktardığı belirtildi.

Görüşmede, Davutoğlu'nun da Diyarbakır'a yaptığı ziyaretten ve gördüğü misafirperverlikten duyduğu mutluluğu dile getirdiği ifade edildi.

Öte yandan, görüşmede Diyarbakır surlarının UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınması konusunun da ele alındığı, Baydemir'in Davutoğlu'nu süreçte gelinen nokta konusunda bilgilendirdiği kaydedildi.

Konuyu bizzat ve yakından takip ettiğini vurgulayan Davutoğlu'nun, Türkiye'nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gürcan Balık'a da gerekli talimatları verdiğini söylediği belirtildi.

Görüşmede, çözüm sürecinin de konuşulduğu öğrenildi. Baydemir'in süreçle ilgili genel olarak bölgede ve özelde Diyarbakır'da çok olumlu bir hava bulunduğuna işaret ettiği, Bakan Davutoğlu'nun ise hükümet olarak bu süreci sonuna kadar sürdürme hususunda son derece kararlı olduklarını belirttiği ifade edildi.

HABERE YORUM KAT