1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Darphane güneydoğu'da şube açsın'
'Darphane güneydoğu'da şube açsın'

'Darphane güneydoğu'da şube açsın'

Karaborsaya düşen çeyrek altının yetersiz olmasına tepki gösteren Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası (Başkanı Mustafa Akkul, darphanenin Türkiye'nin 7 bölgesinde şube açmasını talep etti.

A+A-

Altın fiyatların düşmesiyle birlikte ziynet altınlarında yaşanan yoğun talepten dolayı, darphanenin artık talepleri karşılayamama durumuna geldiğini belirten Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası (DİKO) Başkanı Mustafa Akkul Mustafa Akkul Türkiye'nin 7 bölgesinde darphane satış şubelerinin açılmasını isteyerek, sorunun her geçen büyüdüğünü söyledi.

'Çeyrek altın bulamıyoruz'

Akkul, İstanbul'daki büyük firmaların darphaneyi adeta işgal ettiklerini iddia ederek, “Bölgede bir adet çeyrek altın bulamıyoruz. Darphanenin peşkeş çektiği kişiler karaborsada kilo başına bin dolardan ziynet altınları satmaktadır. Esnafımızın yanı sıra bölgemizdeki toptancılarımızda çok ciddi bir şekilde mağdur edilmektedirler. Günlerce İstanbul da darphane tarafından kendilerine gelecek sırayı bekliyorlar” dedi.

'Darphane şubeler açsın'

Ziynet altınların olamayışından dolayı piyasa ikinci baskı olarak tabir edilen sahte ziynet altınlarının çıkmasına neden olacağını belirten Akkul, “Altının piyasada olmaması ikinci baskı dediğimiz sahte ziynetlerin piyasaya girmesi demektir. Bunun en büyük zararını kuyumcu esnafı ve halkımız çekecektir” diye konuştu. Akkul, Türkiye genelinde bulunan 30 bin kuyumcu esnafının olduğunu belirterek, darphanenin Türkiye'nin 7 bölgesinde darphane satış şubeler veya bayilik sistemi şeklinde şubeler açılmasını talep ettiklerini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT