1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Darp ettiği doktordan özür diledi
Darp ettiği doktordan özür diledi

Darp ettiği doktordan özür diledi

DİYARBAKIR - Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Dr. Recep Güzel'i görevi esnasında darp eden Şemsettin Karaköse, doktordan özrünü basın açıklaması yaparak diledi.

A+A-
Geçtiğimiz Ekim ayında Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde meydana gelen olayda, hasta yakını Şemsettin Karaköse, hastanede görev yapan Dr. Recep Güzel'e tartıştıktan sonra darp etmiş, yaşanan olay üzerine Dr. Güzel, Karaköse hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
 
Bugün, Tabipler Odası Diyarbakır Şubesi'nde Dr. Recep Güzel ile bir araya gelen Şemsettin Karaköse, düzenlenen basın toplantısıyla, darp ettiği doktordan özür diledi. Türk Tabipler Odası Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Cengiz Güney, sağlık çalışanlara uygulanan şiddetin, sağlıkta dönüşüm programı kapsamında yapılan uygulamadan kaynaklandığını ifade ederek, darp edilen Dr. Recep Güzel'inde örnek bir tutum sergilediğini dile getirdi.
 
Güney, "Uzun zamandan beri sağlıkta dönüşüm programının yaşattığı sorunları anlatıyoruz. Özelikle sağlık çalışanlarına yüklenen bir çok yük mevcut. Bunların başından acilde zorunlu olarak belirlenen çalışma saatleri geliyor. Biz vatandaşlarımızın sağlık hakkını almaları hususunda her zaman yanlarında olduk. Sürekli bu taleplerini dile getirdik. Aynı zamanda sağlık çalışanlarına yapılan şiddeti de her zaman kınadık. Şiddete maruz kalan doktor arkadaşımız Recep Güzel'e göstermiş olduğu bu duyarlılıktan dolayı kendisine teşekkürlerimi iletiyorum. Kendisine şiddet uygulayan Şemsettin Karaköse ve ailesinin mağdur olmasını istemedi" dedi.
 
Daha sonra söz alan Şemsettin Karaköse ise darp ettiği Dr. Recep Güzel başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarından özür dileyerek, yaptığı davranışın doğru olmadığını söyledi. Dr. Recep Güzel ise, 14 yıldır bölgede görev yaptığını hatırlatan Güzel, son 10 yılda sağlık çalışanlara karşı şiddetin artığına dikkat çekti. Güzel, "Sağlık çalışanlarına her geçen gün şiddet giderek artıyor. Hastalar, sağlıkta yaşanan bütün problemleri bizden kaynaklandığını biliyorlar. Sağlık uygulamalarını, politikalarını doktor yazmıyor. Yaşanan eksikliklerden biz sorumlu değiliz. Politikalardaki eksiklerden dolayı doktorlar hedef haline gelmiştir. Biz doktorlar, her zaman toplumsal barışa yakın insanlarız. Bize uygulanan şiddet olaylarının tekrar edilmesini istemiyoruz. Bölgede çalışan bir çok arkadaşımız fedakarca işlerini yapmaktalar. Sağlıkta şiddete son verilmesi gerekiyor. Bunu Diyarbakır'da siyasi partilerin kendi tabanlarına anlatmalı" diye konuştu. 
 
Yapılan konuşmaların ardından Karaköse ile Güzel tokalaşmasıyla toplantı son buldu.
Güzel'in, darp olayı ile ilgili yaptığı suç duyurusunu geri çekmeyeceği öğrenildi. 
(ÜN-YRT-Y)
 

HABERE YORUM KAT