1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Darbeler halkın özgür iradesine karşı yapılıyor
Darbeler halkın özgür iradesine karşı yapılıyor

Darbeler halkın özgür iradesine karşı yapılıyor

28 Şubat Post Modern Darbesi'nin 16. yılı nedeniyle bir basın açıklaması yapan Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, darbeleri, halkın iradesine yapılmış olan müdahaleler olarak nitelendirdi.

A+A-

Türkiye tarihinin kara ve utanç sarflarından biri olan 28 Şubat Post Modern Darbesi'nin 16. yılı nedeniyle basına bir açıklama yapan Saadet Partisi GİK Üyesi ve Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, darbelerin halkın iradesine yapılmış olan müdahaleler olarak nitelendirdikten sonra, darbelerin Türkiye'nin ilerlemesine sekte vurduğunu söyledi.

Darbelerin 10 yıllarca ülkenin gerilmesine sebep olduğunu belirten Bozan, halkın özgür iradesine yapılmış olan darbeleri kabul etmediklerini ve darbelerin karşısında olduğunu açıklayarak, darbecilerin en ağır cezalar ile cezalandırılması gerektiğine inandığını ifade etti.

'28 Şubat soruşturması sadece askere yönelik olmamalıdır'

28 Şubat süreci ile ilgili soruşturmanın müspet bulduğunu ancak soruşturmanın sadece asker ayağıyla yetinilmemesi gerektiğini açıklayan Bozan daha sonra 28 Şubat'a destek veren, sivil işbirlikçilerden, bazı İş adamlarının, medya patronlarının, banka sahiplerinin ve STK'larıın da soruşturmaya dâhil edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

28 Şubat Darbesi niye yapıldı?

Bozan 28 Şubat Darbesi'nin gerçekleştirme nedenlerini ise şöyle açıkladı: "Bize göre İşin arka planında, Halkımızın İnancının bir tezahürü olarak, seçimden 1.Parti olarak çıkmış olan ve iktidar olan, Refah Partisinin şahsında İslam'a ve Müslümanlara karşı olan, kin ve tahammülsüzlüğün olduğuna inanıyoruz.

Ülkeye verilen zarar

28 Şubat sürecinin ekonomiye büyük darbe vurduğunu ifade eden Bozan daha sonra basın açıklamasını şöyle sürdürdü: "28 Şubat Darbesi sonrası 22 banka batırılmış yaklaşık 50 milyar dolar halkın sırtına borç kamburu bırakılmıştır. Ülkemizi birçok alanda 10 yıllarca gerilemesine sebep olmuş. İnsan hakları bağlamında onbinlerce kişi mağdur edilmiştir"

28Şubat Darbesiyle gerçek anlamda hesaplaşma

Bozan 28 Şubat ile hesaplaşama sürecinin maddelerini şöyle sıraladı:
-Darbeyi yapanlar, azmettirenler iç ve dış mihraklarla olan bağlantılarının tesbit edilerek gereğinin yapılması.

-Darbe sonucu, maddi ve manevi yönden mağdur olanların hakları iade edilmeli.

-Darbe sonucu kapatılan, Rafah Partisinin, Milli Gençlik Vakfı ve diğer İslami Vakıf ve Derneklere tüm hak ve mal varlıkları iade edilmelidir.

Bozan, son olarak, merhum Necmettin Erbakan'ın vefatının 2. Yıldönümü olduğunu hatırlatarak, 1 hafta boyunca, çeşitli illerde Erbakan hocayı Anma ve Anlama programlarını düzenleyeceğini söyledi.

 

 

 

(Osman İçli-İLKHA)

HABERE YORUM KAT