1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Darbe girişimine tepkiler sürüyor
Darbe girişimine tepkiler sürüyor

Darbe girişimine tepkiler sürüyor

DİYARBAKIR- Saadet Partisi (SP) Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, 15 Temmuz'da Türkiye olarak büyük bir kabus yaşadıklarını belirterek, darbe girişimine sert tepki gösterdi.

A+A-

Bazı vatan hainlerinin halkın iradesine darbe girişiminde bulunmaya teşebbüs ettiğini belirten Fesih Bozan, halkın, emniyet güçleri ve TSK'nin darbe girişimine karşılık vermesi ile dış bağlantılı darbenin etkisiz hale getirildiğini dile getirdi.

Bozan, "Geçmişteki darbelere karşın bu sefer halk tankları ezmiştir. Saadet Partisi olarak halkımızı takdir ediyoruz. Bu darbe teşebbüsü ile şimdiye kadar, polis, asker ve sivil olmak üzere 240 vatandaşımız hayatını kaybetmiş bin 535 kişi de yaralanmıştır. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum.

Halkın iradesi vazgecilemez bir unsurdur. Gerekçesi ne olursa olsun hiç bir darbe girişimini Saadet Partisi olarak kabul etmiyor ve karşısındayız. Bu milletin demokrasi, aklı selim ve sağduyu ilke çözülemeyecek hiç bir problemi yoktur. Milli iradenin, üzerinde hiç bir gücü kabul etmiyoruz" dedi.

"Dış mihraklar hiç durmuyor"

Milletimizin bu güne kadar darbelerden ve diş mihrakların maşası olan darbecilerden çok çektiğini belirten Bozan, dış mihrakların hiç durmadığını söyledi. Bozan, "Bir avuç dış bağlantılı vatan haininin milletin önünü kesme, teşebbüsü başarılı olmamış ve olamayacaktır.

Geçmişteki bütün darbelerin ülkemiz ve milletimize hep zarar verdiği, ülkemizi geri götürdüğü ve ülkemizin tarihine ve halkımızın hafızasına kara birer leke olarak kaldığı herkesçe kabul edilen bir gerçektir. Halkın iradesiyle seçilmiş olan iktidar, kim ve hangi görüşte olursa olsun ancak yine halkın iradesi tarafından değiştirilebilir.

İslam çoğrafyasında oynanan oyunların, son halkası durumunda olan Ülkemizde de oynanmak istenen oyuna karşı, asker, polis, siyasiler ve halkıyla farkında olmamız, birlik ve beraberliğimizin korunması için hepimizin daha hassas olması gerektiği bir kez daha görülmüştür. Bilelim ki hepimiz aynı gemideyiz ve gemi batarsa hepimiz batmış oluruz. İslam coğrafyasının kurtuluşunun umudu Türkiyedir. Bu anlamda milletimizin iradesinin yanındayız. Biz ülke olarak eğitim müfredatımızı batı kültürüne göre değil milli ve manevi değerlerimize göre düzenlemek zorundayız.

İnanç değerlerimizden yoksun yetişen bazı kişiler, karanlık güçler, düşman ülkeler tarafından beyinleri yıkanarak kendilerine maşa olarak kullanabilmektedirler. Bundan dolayı özelikle askeri okullardan mezun olanların dış ülkelerdeki uzmanlık eğitimlerine dikkat etmek gerek" diye konuştu.

Darbenin ülkemize asla bir fayda sağlamayacağını vurgulayan Fesih Bozan, her türlü şiddet ve darbe teşebbüslerine Saadet Partisi olarak karşı olduklarını ve bunları telin ettiklerini söyledi.

Bozan, bu tür acıların ve karanlık sayfaların tekrar yaşanmaması dileğiyle, tüm halka geçmiş olsun dileklerini de iletti.

(İHA-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT