1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Darbe girişimi halkın kendisine karşı yapılmıştır”
“Darbe girişimi halkın kendisine karşı yapılmıştır”

“Darbe girişimi halkın kendisine karşı yapılmıştır”

Darbe girişimini hakkında değerlendirmelerde bulunan HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, darbe karşıtı gösterilere desteklerinin devam edeceğini söyleyerek, darbe girişiminin halkın kendisine karşı yapıldığını belirtti.

A+A-

HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu darbe girişimi hakkında değerlendirmelerde bulundu.Darbe karşıtı gösterilere desteklerinin devam edeceğini söyleyen HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, darbe girişiminin halkın kendisine karşı yapıldığını belirtti.

Halkın darbecilerin planlarını boşa çıkardığını dile getiren Tanrıkulu, “Her şeyden önce bu darbeyi yapanları, bunlara destek verenleri, yerel ve uluslararası iş birlikçilerini lanetliyorum. Geçmişte yapılan darbeler ülkemize ve halkımıza hiçbir fayda sağlamadığı gibi belki bizi onlarca yıl geriye götürdü, halkımıza maddi ve manevi zararlar verdi. Özellikle 12 Eylül darbesinde insanlarımız katledildi. Bugün de ülkemizde bazı marjinal guruplar ülkemizi karıştırmak için İstanbul ve Ankara’da bazı resmi kurumları ele geçirmeye çalışarak darbe girişiminde bulundu. Bu yapılan darbe girişimi halka yapılan bir darbe girişimidir. Halkımızın bilinçli olması, zalimlere karşı tavır takınması, zalimlere karşı dik durması ve meydanlara inmesi darbecilerin planlarını boşa çıkarmıştır. Netice itibariyle de bu darbe teşebbüsünün boşa çıktığına inanıyoruz.” dedi.

“Darbecilere karşı en büyük darbeyi halk vurdu”

Darbecilere karşı halkın büyük bir darbe yaptığına vurgu yapan Tanrıkulu şöyle devam etti: “Temennimiz bu darbeyi yapanların bir an önce hukuk önüne çıkarılması, halkımızın canına ve malına kasteden bu zalim işbirlikçilerin tamamen bütün uluslararası boyutlarıyla ortaya çıkarılıp cezalandırılmasıdır. Darbelerden sadece bizim ülkemiz değil, hiçbir ülke fayda sağlamadı. Bu da şunu gösteriyor aslında bugün Türkiye’nin birçok merkezinde halk sokağa indi. Yani darbecilere en güzel cevap ve hatta darbecilere karşı en büyük darbeyi halk vurdu. Sonuç itibariyle halk hala sokaklarda kendi geleceğine sahip çıkmakta bu darbecilere karşı tavrını net bir şekilde ortaya koymaktadır. Bundan sonra bu tür darbe teşebbüsünde bulunmaya çalışanlara halkın bu tavrının caydırıcı bir güç olacağına inanıyorum. Bu darbe teşebbüsü herhangi bir kesime yapılan bir darbe teşebbüsü değildir, halkın kendisine karşı yapılmıştır.”

“Halkın çok daha sert tepki göstermesi gerekir”

Darbe karşıtı gösterilere desteklerinin devam edeceğini söyleyen Tanrıkulu, “Bizler de halka yapılan bu darbe teşebbüsüne karşı bütün üye ve gönüllülerimizle Türkiye’nin hemen hemen her yerinde sokağa çıktık, tepkimizi dile getirdik. Şu anda da üyelerimiz hala ayakta ve tepkilerini dile getirmeye devam etmektedirler. Bundan sonra bu tür durumlara karşı halkın çok daha sert tepki göstermesi gerekir. Ayrıca birlik ve beraberlik halinde bütün siyasi partilerin, STK’ların ideolojilerini düşüncelerini bir tarafa bırakarak bu halkın ve milletin geleceğini düşünerek onlara karşı bir güç birliği halinde hareket etmeleri gerekir. İnşallah bu darbe teşebbüsünden birçok dersin çıkarıldığını düşünüyoruz. Bundan sonra da ona göre adım atılması gerekiyor.” şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT