1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dar sokaklara uygun temizlik araçları yaptılar
Dar sokaklara uygun temizlik araçları yaptılar

Dar sokaklara uygun temizlik araçları yaptılar

DİYARBAKIR - Diyarbakır Sur Belediyesi Makine İkmal Atölyesi'nde çalışan ustalar, sokakları dar olan sokaklarda çöp toplamak ve sokakları temizlemek için araç üretiyor.

A+A-

Tarihi Sur ilçesinde bazı sokakların dar olması nedeniyle Sur Belediyesince çöp toplamak ve temizleme çalışmaları güçlükle yapılınca, belediyeye bağlı Makine İkmal Atölyesinde çalışan ustalar buna çözüm geliştirdi.

Ustalar, mühendislik hizmeti almadan atölyenin imkanlarıyla çöp toplama aracını ve traktörü birleştirerek çöp toplama aracı yapıyor. Traktöre sıkıştırma römorkları takılınca, ilçedeki dar sokaklarda daha rahat çöp toplanıyor. Ustalar, her biri 2 bin liraya mal olan araçlara, Kürtçe "pakijok" (temizlik) ismini verdiler.

Makine İkmal Atölyesi Sorumlusu Fettullah Önder, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede bazı sokakların dar olması nedeniyle daha önce çöp toplama işlerinin traktörlerle yapıldığını, işçilerin küreklerle topladıkları çöpleri bunlara attığını anımsattı.

İşçilerin çöp toplarken çok zorlandığını kaydeden Önder, bu nedenle atölyedeki ustaların buna çözüm bulmak için çalıştığını, traktöre sıkıştırma römorkları yaptıklarını söyledi.

Bu sayede dar sokaklara giremeyen çöp toplama araçları yerine traktöre monte edilmiş sıkıştırılmış römorkları ile çöplerin toplandığını belirten Önder, çöplerin çok rahat ve sağlıklı bir şekilde toplandığını belirtti.

Ustaların şimdiye kadar 8 sıkıştırma römorku yaptığını aktaran Önder, bunlardan 6'sının Sur Belediyesi, 2'sinin de ilçe belediyelerinde kullandığını aktardı.

- Fiyatı 50 bin avro olan temizlik aracını 2 bin lira ile yaptı

Temizlik sorununa çözüm bulmak için de ustalarının araç yaptığını anlatan Önder, ustaların yaptığı benzer temizlik aracının 50 bin avro'ya satıldığını, ancak ustaların aracı 2 bin lira maliyetle ürettiğini dile getirdi.

Önder, atölyede 10 ustanın çalıştığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Okula gitme imkanı bulamayan ve atölyede yetişen ustalarımız çok becerikli. Ustalarımız, mühendislik hizmeti olmadan atölyenin imkanlarıyla araçlar yapıyor. Ölçüyorlar, biçiyorlar, araştırıyorlar yeni ürünler imal ediyorlar. Bu üretilen araçlar sayesinde kısıtlı imkanlara sahip olan belediye rahatladı."

- Meslek tecrübesiyle araçları yaptılar

Atölyede 20 yıldır usta olarak çalışan İsmail Zencir (55) ise projesi olmadan kendi mesleklerinin tecrübesiyle araçları yaptıklarını söyledi.

Dar sokaklarda çöp toplama işinin traktörlerle yapıldığını belirten Zencir, şöyle konuştu:

"Bu nedenle çöp toplama aracı ve traktörü birleştirdik. Hidrolik sistemle kapalı olduğu için işçiler çok rahat çöp toplayabiliyor. Çöpler rahat boşaltılıyor. Dar sokaklara rahat girebiliyor. Aracı, dar sokaklara göre yaptık. Böyle bir araç Türkiye'nin başka bir yerinde kullanılmıyor. Yaptığımız bu aracı görmek için makine mühendisleri atölyeye geldi. Onlara ölçü verdik, ancak 'yapamadık' dediler. Bunun üzerine üretimi biz yaptık. 2 bin liraya mal olan çöp temizlik aracını ürettik."

HABERE YORUM KAT