1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Danıştay "Andımız" davasında karar verdi
Danıştay "Andımız" davasında karar verdi

Danıştay "Andımız" davasında karar verdi

İlköğretim okullarında okutulan öğrenci andının iptali istemiyle açılan Danıştay 8. Dairesi tarafından reddedildi.

A+A-
 Danıştay, öğrenci andındaki “Türk kelimesinin bir ırkı temsil etmediğini” savundu.

Bu kararın BDP lideri Selahattin Demirtaş'ın Perşembe günü Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçe göndererek, kızının "Andımız" faaliyetine katılmayacağını açıklaması ardından gelmesi dikkat çekti.

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Öğrenci Andı" başlığını taşıyan 12. maddesinin, "Anayasaya, uluslararası sözleşmelere ve insan haklarına aykırı olduğu, tercih hakkının kaldırıldığı, yasal dayanağının bulunmadığı" gerekçesiyle iptali istenmişti.

Danıştay 8. Dairesi kararında, Türk anayasasındaki bazı maddeler hatırlatılırken, 66. maddedeki "Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür" hükmüne yer verildiğine de işaret edildi.

Daire, Anayasanın 10. Maddesinde ise, herkesin dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşit olduğunu anımsattı. Kararda, "Ülkemizin geleceği olan yeni nesillerin Anayasamızda ve 1739 sayılı Yasada yer alan amaçlar doğrultusunda yetiştirilmelerine ve yeni nesillere Türk Devletinin ve milletinin bir ferdi olma onurunu duymaya ve hazzını yaşatmaya yönelik, Anayasamızda ve Yasalarımızda yer alan ifadelerden oluşan dava konusu öğrenci andında, Anayasa ve Yasa maddelerine aykırılık bulunmamaktadır" denildi.

"TÜRK DEMEK BİR IRKI TEMSİL ETMİYOR"

"Öğrenci andının bir ırkı esas aldığı, zorla okutulduğu" yönündeki şikayete de yer verilen kararda, Türk kelimesinin bir ırkı temsil etmediği iddia edildi. Kararda şöyle denildi: "Türk kelimesi bir ırkın değil, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan dili, ırkı, rengi, cinsiyeti, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi ne olursa olsun tüm vatandaşların bir araya gelerek oluşturdukları ve herkesi kapsayan ve kucaklayan milletin ortak adı olup, aksi yöndeki davacı iddialarına itibar edilmemiştir. Nitekim Anayasamızda bu hususun vurgulanması bakımından, Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkesin herhangi bir ayırma tabi tutulmaksızın Türk olduğu belirtilmiştir. Açıklanan nedenlerle davanın reddine oy birliği ile karar verildi."

DANIŞTAY DA ANDIMIZI OKUDU

Daire kararında Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 12. maddesindeki öğrenci andına da yer verdi: "Türküm, doğruyum, çalışkanım, İlkem; Küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir. Ey Büyük Atatürk; Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türküm diyene!"
 
anf

HABERE YORUM KAT