1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Danimarka Büyükelçisi DTSO'yu ziyaret etti
Danimarka Büyükelçisi DTSO'yu ziyaret etti

Danimarka Büyükelçisi DTSO'yu ziyaret etti

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO)'yu ziyaret eden Danimarka Büyükelçisi Ruben Madsen, Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Can ile, gelişmekte olan çözüm sürecinin olası ekonomik yansımaları hakkında sohbet etti.

A+A-

Gelişmekte olan süreçten son derece umutlu olduğunu belirten büyükelçi, bunun Diyarbakır'a ilk ziyareti olduğunu belirterek, 'Buraya gelmeden olmazdı. Yatırımcıların buraya gelmelerinin imkanlarını yerinde görmek incelem istiyordum. Siz de bu konuda en doğru adressiniz. Çözüm süreci sonuca ulaşırsa, kalkınmaya dönük birikmiş bir enerji ortaya çıkacağına inanıyorum. Yapancı firmaların gelişi de başlayacaktır. Biz hangi sektörlerin daha çok gelişeceğini bilebilirsek, firmaları yönlendirmede katkımız olacaktır' dedi.

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Can da kendilerini burada görmekten mutlu olduğunu dile getirerek başladığı konuşmasında, son 30 yıldır egemen olan şiddet atmosferinin bölgeyi ekonomik açıdan geride bıraktığını, çünkü yatırımcının yaptığı iş gereği korkak davrandığını, ama şimdi mevcut süreç geliştikçe yatırımcıların bölgeye akın edeceğini söyleyerek, 'daha şimdiden hareketliliği görüyoruz, yatırımcı bölgedeki boşluğu doldurmaya başladı bile' dedi.

Remzi Can, bölgenin başta mermer, demir cevheri ve bakır olmak üzere yeraltı zenginliklerine dikkat çekerek 60 ülkeye ihracat yapıldığını dile getirdi. Can ayrıca Diyarbakır'ın turizm açısından gelecek vaadettiğini belirterek, 'Tarım alanında da GAP eylem planının 2017'de tamamlanmasıyla birlikte bölgede merkez olacağız' dedi.

Can sözlerini şöyle sürdürdü: 'Aslında Diyarbakır ve Gaziantep merkezi pozisyonları nedeniyle birlikte gelişebilirlerdi, ancak ne yazık ki çatışma ortamı, Diyarbakır'ın ekonomideki rolünü oynamasına engel oldu, Antep yalnız kaldı. İnşallah bu sürecin olumlu etkileriyle Diyarbakır'a bir yatırımcı akını başlayacaktır. Çünkü Diyarbakır'da yatırımcı için her şey var.'

Büyükelçi'nin sorusu üzerine barış yönünde ilk kez bu kadar ciddi umutlar beslediklerini dile getiren Can, 'İktidarın da PKK'nin de bu süreci tamamlamak için ciddi çabaları var. Bölge artık yeni can kayıpları istemiyor. Ekonomiye açılmak istiyoruz. Bu sorun çözüldüğünde hem bölge için hem de Türkiye için çok olumlu sonuçları olacak. Türkiye ekonomik hedeflerine çok çabuk ulaşacak ve bölgede lider ülke olacağı gibi, dünyada da ilk 10 ülke arasına girecek. Kısacası barış herkes için avantaljlı bir ortam getirecektir. Danimarka'nın da sürece her anlamda katkı sunmasını bekliyoruz' dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükelçi Ruben Madsen, Can'ın anlatımlarından heyecan duyduğunu söyleyerek, tekrar geleceğini ve bu kez ilgili bakanlar ve iş çevreleriyle geleceğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT