1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Damar sertliği, birçok ölümcül hastalığın sebebi!
Damar sertliği, birçok ölümcül hastalığın sebebi!

Damar sertliği, birçok ölümcül hastalığın sebebi!

Dünyada ve ülkemizde en sık görülen ölüm sebeplerinin, damar sertliği ve kalp hastalıklarından kaynaklandığı belirtiliyor.

A+A-
Uzmanlar, önlem alınmazsa damar sertliklerinin; kalp krizine, felç ve sakatlıklara, böbrek yetersizliği ve kangren gibi hastalıklara sebep olabileceği uyarısında bulundu.
 
Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, çağın hastalığı damar sertlikleri ile ilgili bilgiler verdi. Sağlıklı yaşam koşullarına uyulduğu ve risk faktörlerinin ortadan kaldırıldığı takdirde, damar sertliğinin önlenebileceğini söyleyen Prof. Dr. Avcı, “Organlara kan taşıyan atar damarların sertleşmesi ya da ateroskleroz denen hastalığın neden olduğu, yer yer daralma ya da tıkanmalar, bu organların kanlanmasını ciddi derecede bozuyor ve ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Kalbin besleyici damarlarını tutan damar sertliği, koroner kalp hastalığına, kalp krizlerine ve kalp yetersizliğine yol açıyor. Beyin damarlarındaki tıkanmalar, felç ve sakatlıklara neden olurken, böbrek damarlarının daralmasıyla ciddi hipertansiyon ve böbrek yetersizliği ortaya çıkabiliyor. Bacak damarlarında oluşan ciddi darlıklar, kangrene varan yaralar açarken bunun sonucunda, parmak ya da ayakta kesilmeye neden olmaktadır.” dedi.
 
'DAMAR SERTLİĞİNİN NEDENLERİ'
 
Damar sertliği nedenleri ile ilgi Prof. Avcı, "Damar sertliğinin neden olduğu, hareketsiz yaşamın, sağlıksız beslenmenin, kilo fazlalığının, sigara kullanımının, şeker hastalığının, kan basıncı yüksekliğinin, kolesterol yüksekliği gibi faktörlerin damar sertliğine yatkınlığı arttırdığını ve erken yaşlarda damar sertliğine bağlı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir." dedi.
 
Damar sertliğinden korunmak için önerilerde bulunan Prof. Avcı, şunları ifade etti: “Genç yaşlardan başlayarak, haftada 2-3 gün, 30-60 dakika, hızlı adım yürüme, yüzme, dans etme gibi aerobik türde egzersiz, damarları korumada en önemli etkendir. Düzenli olarak yapılan bu egzersizler, damarları damar sertliğinden koruduğu gibi, organlara kan götüren damarların genişlemesini ve büyük damarlar arası ince köprü olan damarların açılmasını da sağlıyor. Organların daha iyi kanlanmasını ve işlevini daha iyi görmesine vesile oluyor. Aynı zamanda egzersiz, ani damar tıkanmalarında ortaya çıkacak hasarı da önlüyor.”
 
'DAMAR SERTLİĞİNDE BESLENME DE ÇOK ÖNEMLİ'
 
Damar sertliğinde beslenmenin önemine değinen Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, "Düzenli egzersizle birlikte şekerli, unlu ve tuzlu besinlerin azaltılması şişmanlığı önler. Aynı zamanda şeker hastalığı, hipertansiyon ve kolesterol yüksekliğinin daha iyi kontrol altına alınmasını sağlar. Sağlığa birçok yönden zararlı olan sigara, doğrudan damar iç yüzeyinde hasar oluşturarak damar sertliğine neden olur. Bu nedenle damarlarımızı korumak için de sigara kullanılmaması gerekir." ifadelerini kullandı.
 
 

HABERE YORUM KAT