1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Damak tadımızın vazgeçilmezi simit böyle üretiliyor
Damak tadımızın vazgeçilmezi simit böyle üretiliyor

Damak tadımızın vazgeçilmezi simit böyle üretiliyor

Sabah işe giderken kimi zaman “gevrek” diye alıp iş yerine tavşankanı çayla afiyetle yediğimiz simidin nasıl yapıldığını biliyor muydunuz?

A+A-
Özgür Haber ekibinden Selim KAYA Alipaşa Semtinde yaklaşık olarak 50 yıldan bu yana simit üreten fırına konuk oldu.
 
Simit bin bir emekle üretiliyor
 
 
Yılların simit ustası Yusuf Emsen, bizlere kahvaltıda simit yetiştirmek üzere yine her zamanki gibi saat 05.00'te, “Bismillah” deyip Alipaşa'daki simitçi dükkanının kepenklerini açtı. İlk iş olarak simit için yoğrulacak hamur için küvete un koymak…
 
Yaklaşık yarım saat sonra hamur hazırlanıyor. Ardından 15- 20 dakika dinlenen hamur daha sonra aşağı kata indiriliyor. Burada Ömer usta tarafından hamur küçük parçalara ayrılıp tezgahın üzerinde titizlikle yuvarlatılıp simit şekline dönüştürülüyor. Sonra simitler şeker pekmezine atılıyor, burada da bir buçuk dakika kadar kalan simitler, daha sonra Ali usta tarafından buran süzgeçle çıkartılıp iyice susamlaştırılıyor. Susamlaşan simitler bu sefer fırının önündeki Mehmet Usta'ya veriliyor. Mehmet Usta da fırına attığı simitleri 4- 5 dakika kadar sonra çıkartıyor ve bu simitler artık kent genelinde çeşitli tabla üzerlerinde alıcısını beklemeye koyuluyor.
 
“Simitçilik fedakarlık gerektiriyor”
 
Simitçilik mesleğine pek çok usta gibi simit satarak başladığını anlatan 43 yaşındaki Ömer Emsen, “Her simitçi ustası gibi ben de mesleğe simit sayarak başladım. Mesleğimi seviyorum. Ancak her sabah 5 gibi fırında hazır bulunmam gerektiği için saat 4 gibi evden çıkıyorum. Yıllardır uykuya hasret kaldım. Ama bu işi yapıyorsak fedakarlık yapmamız gerekiyor. Benimkisi de uyku” dedi.
 
Aile bütçesine katkı
 
Diyarbakır'da simit satarak aile bütçesine katkı sunan Mehmet Tahir Kuşakçıoğlu, “Günde ortalama 130 simit satıyorum. İş sorununun had nefhada olduğu Diyarbakır'da bu şekilde aile bütçesine katkı sunmam güzel bir olay” dedi.
 
(Özgür Haber)
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT