1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dakikalarca ölümünü beklediler
Dakikalarca ölümünü beklediler

Dakikalarca ölümünü beklediler

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde katledilen Fahrettin Budak'ın arkadaşı ve aynı zamanda görgü tanığı, Budak'ı vuran polislerin 20 dakika boyunca başında beklediğini ve hastaneye kaldırmadığını ileri sürdü.

A+A-

Diyarbakır merkez Bağlar ilçesine bağlı Kaynartepe Mahallesi'nde özel harekat timleri tarafından kapısının önünde öldürüldüğü ileri sürülen Fahrettin Budak ile aynı mahallede yaşayan arkadaşları olayın yaşandığı geceyi anlattı.

 

Araçlara isabet eden kurşun izlerinin yerli yerinde durduğu infaz noktasında, Budak'ın kendi halinde emekçi bir insan olduğunu anlatan arkadaşları, mahallede ‘Hamal Fahrettin’ olarak tanınan Budak'ın infaz edilmesinin kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı.


 “Gücünüz yetiyorsa dedi, İnfaz edildi”
Budak'ın gençleri korumak ve saldırı alanından uzaklaştırmak için polislere bağırarak, “Gücünüz yetiyorsa beni vurun” diyerek tepki gösterdiğini anlatan mahalle sakinleri, ardından polislerin lazer ışıkla nişan alıp Budak'ı infaz ettiğini iddia etti.
 “Polisler eşimin iyi olduğunu söyledi”
Eşi Budak'ın ölümünün ardından Abdurrahman (6), Yağmur (8) ve Havin isimli 3 çocuğu ile yalnız kalan Birgül Budak, işitme ve konuşma engeline rağmen olay günü yaşananları el hareketleriyle anlatmaya çalıştı. Olayın yaşandığı gece eşi ile birlikte oturduğunu, biber gazı kokusu ve polis sesi üzerine eşinin dışarıya sokak başına çıktığını anlatan Budak, şunları anlattı:


 “2 kere eşimi çağırdım gel eve, olaylar var diye. Ancak çok geçmeden kurşun sesleri geldi. Çok korktuk, o sırada küçük kızım kucağımdaydı.

 

Çıktım kapının çıkışına baktım eşim yerde yatıyordu. Eşime dokundum baktım, çevirdim eşimin vücuduna 3 mermi isabet etmişti. Eşimin arkadaşları onu hastaneye götürdü. Bir süre sonra hastaneye gittim. Hastanede polisler bana eşimin iyi olduğunu ve benim eve gitmemi istediler.

 

Çocuklarım evde olduğu için eve döndüm”
 “Polis Budak'a yardım etmemizi engelledi”
İsmini vermek istemeyen mahalle sakini ve Budak'ın arkadaşı saat 23.00 sularında, mahalleye özel hareket timlerinin geldiğini sokakta eylem yapan gençlere sis bombaları ve biber gazları ile saldırdığını söyledi.


Budak ile beraber sokağın başında olduklarını dile getiren görgü tanığı, polisin sokağa girmesi ile ara sokaklara kaçtıklarını ancak Budak’ın kaçmadığını evinin hemen başında beklediğini anlattı.

 

Ara sokaklara kaçma ile arkadan kurşun seslerinin geldiğini dile getiren görgü tanığı, 15 dakika sonra olay yerine döndüklerinde Budak'ın vurulduğunu ve başında polislerin beklediğini söyledi. Görgü tanığı, “Polisler Budak’ın başında beklediği için bizim oraya gidip yardım etmemizi engellediler. Polis anonsları ile de mahalleliye kimsenin çıkmamasını söylüyorlardı.

 

Akreplerle de sokak başlarını tutmuşlardı. Ve ambulansın gelmesine izin vermediler. Polis Budak'ın başında 20 dakika bekledikten sonra olay yerinden ayrıldı. Polisin olay yerinden ayrılması ile Budak'ın yanına gidip onu özel aracımızla Özel Bağlar Hastanesi'ne götürdük. Ancak Budak yolda yaşamını yitirdi. Hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtulamadı” dedi.


 “Burak’ı katleden polisin kendisidir”


Budak’ı vuranların polisler olduğunu söyleyen görgü tanığı, “Polisler bu olayın üzerini kapatmak istemiyorsa ve biz yapmadık diyorlarsa, cadde başında bulunan ve markette bulunan kamera kayıtlarına baksın. Ve olayı aydınlatsın. Görüntü kayıtlarında kimin öldürdüğü ortaya çıkar” dedi.

 

20 yıldır Budak ile komşu olduklarını ve Budak'ı tüm mahallelinin tanıdığını söyleyen görgü tanığı olaya büyük tepki gösterdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler