1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. DAİŞ turizmi de vurdu!
DAİŞ turizmi de vurdu!

DAİŞ turizmi de vurdu!

Hemen her yıl 10 milyondan fazla turisti ağırlayan Antalya, yaz mevsiminin ilk aylarında ciddi durgunluk yaşıyor.

A+A-

Turizmdeki durgunluk en çok küçük esnafı etkilerken, turizmciler, büyük düşüşü, DAİŞ ve benzeri uluslararası etkenlere bağladı.


Türkiye'nin en büyük turizm merkezi olan Antalya'nın, geçen yıl misafir ettiği 12 milyon turistin aksine bu yıl yaşanan durgunluk göze çarpıyor. Yaz mevsiminin ilk aylarına oranla 2014 yılı verilerine göre, yüzde 10'luk düşüş dikkat çekerken, yüzde 27'lik oranla en büyük düşüş Rus turist sayısında yaşanıyor.

 

Durgunluk, turizm işletmelerinin yanı sıra en çok da küçük esnafı etkiliyor. Gidişatın sürmesi durumunda çok sayıda işletmenin sezon bitimine kadar iflas etme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını belirten esnaflar, turizmdeki gidişatın vizyon yetersizliği ve Türkiye'nin Ortadoğu politikası ile bağlantılı olduğunu söylüyor.
 
'Türkiye'nin vizyonu yok'


Antalya'da turizm sektöründe faaliyet yürüten Umut Ender, yaşanan durgunluğun vizyon eksikliğinden ve kötü rekabetten kaynaklandığını belirtti. Antalya'nın ve genel olarak Türkiye'nin turizm alanında bir vizyonu olmadığını kaydeden Ender, dünya ülkelerinin aksine Türkiye'de devletin turizm politikalarının turizmi ve tarihi yok etmeye yönelik olduğunu söyledi. Türkiye'de turizm sektöründe haksız rekabetin olduğuna da dikkat çeken Ender, haksız rekabetin turizme zarar verdiğini ve bundan rant çevrelerinin güçlendiğini belirtti.
 
'Otellerde demetimler yetersiz'


Otellerde uygulanan "her şey dâhil" sisteminin yerel esnafa ve otellere hiçbir şey kazandırmadığını dile getiren Ender, "Oteller her şey dâhil sistemiyle küçük esnafın bitirilmesinin önünü açıyor" dedi.

 

Ucuz konaklama sağlayan otellerin hizmet kalitesini düşürerek açığı kapatmaya çalıştığını vurgulayan Ender, hizmet kalitesinin düşmesinin de özellikle yabancı turistleri etkilediğini kaydetti. Otellerde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerin yetersiz olduğunu da söyleyen Ender, otellerin hizmet kalitesinin ise denetlenebileceği bir mekanizmanın mevcut olmadığını ifade etti.
 
'DAİŞ turizmi olumsuz etkiledi'


Turizm de yaşanan düşüşün uluslararası faktörlerden kaynaklandığının altını çizen özel bir tur şirketi yöneticilerinden Gülcan Çelik de, DAİŞ saldırılarının ve ülke sınırında yaşanan güvensizlik durumunun turistlerin tercihlerini belirlediğini aktardı. Rus ve Ukraynalı tatilcilerin her yıl öncelikli olarak Antalya'yı tercih ettiğini ifade eden Çelik, Rusya'nın yerli tatili teşvik etmesi ve Ukrayna'da yaşanan iç savaşın da etkili olduğunu vurguladı.

 

Çelik, geçtiğimiz yıla oranla ciddi bir düşüş olduğunu söyleyerek, geçen yıl günde 30 rezervasyon aldıklarını ancak bu yıl sayının 4-5'e kadar indiğini kaydetti.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler