1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DAİŞ operasyonunda flaş gelişme
DAİŞ operasyonunda flaş gelişme

DAİŞ operasyonunda flaş gelişme

Diyarbakır’da DAİŞ üyelerine yönelik yapılan operasyonda öldürülen 7 kişiden 5'inin kimlikleri belirlendi.

A+A-

Diyarbakır’da DAİŞ üyelerine yönelik yapılan operasyonda öldürülen 7 kişiden 5'inin kimlikleri belirlenirken, Bingöl nüfusuna kayıtlı olduğu ortaya çıktı.

 

Öte taraftan operasyon kapsamında gözaltına alınanların arasında eski AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten’in yeğeni M.İ.’nin de bulunduğu iddia edildi. Gazetemize konuşan Cuma İçten, “İçten” soyadının Diyarbakır’da çok olduğunu söyleyerek, böyle bir yeğeninin olmadığını savundu.
 
Diyarbakır'da 26 Ekim Pazartesi günü DAİŞ üyelerine ait hücre evlerine yapılan ve 2 polis ile birlikte 7 çete üyesinin hayatını kaybettiği operasyonlarda 19 çete mensubu yakalanmıştı. Bu operasyonun devamında polisler, ikisi kadın 3 çete üyesini daha yakaladı.

 

Baskında öldürülen çete üyelerinden 5'inin kimlikleri belirlendi. Kimlikleri tespit edilen Serhat S. Ergün G., Sıddık B., Veysel A. ve Cahit Ö.'nün Bingöl nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi.
 
Suriye'de canlı bomba eğitimi aldıkları kaydedilen bu çete üyelerinden birinin Suriye'nin Rakka kentinde 'idam ve infaz emri veren kadı', diğerinin de "Telabyad komutanı" olduğu belirlendi.

 

Operasyonda kendisini patlatarak 2 polisin ölümüne yol açan canlı bomba ile yanında bulunan ve parçalanarak ölen diğer çete üyesinin kimlik belirleme çalışmaları ise sürüyor. Yüz tanıma sistemiyle bilgilerine ulaşılmaya çalışılan 2 canlı bombanın da Türk olduğu tahmin ediliyor. Kimlikleri tespit edilen çete üyeleri arasında daha önce DAİŞ'in canlı bombaları olarak aranan kişilerin bulunmadığı da belirtildi.
 
Ölü ele geçirilen ve sağ yakalanan çete mensuplarının yine Ankara'daki gibi mitingleri hedefledikleri bilgisi mevcut.

 

Polisin operasyon sonrası evlerde yaptığı aramalarda ele geçirilen silahların yanı sıra kendilerine öğrenci görünümü veren çete mensuplarının bu silahları taşımak için kitapların içlerini oyduğu da tespit edildi.
 
Gözaltına alınanlar arasında Cuma İçten’in yeğeninin olduğu iddiası
 
Öte taraftan operasyon kapsamında alınanların sorgusu devam ederken, gözaltına alınanlar arasında AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten’in yeğeni M.İ.’nin de bulunduğu iddia edildi.

 

Söz konusu iddia ile ilgili gazetemize konuşan Cuma İçten, Diyarbakır’da “İçten” soy isimli belki 2000 kişinin olduğunu söyleyerek, öyle bir yeğeninin olmadığını savundu. İçten, “Diyarbakır büyük yer siz de bilirsiniz siyaseten bir yere geldiğinizde akrabalarınız çoğalır. Şimdi biri çıkıp yeğenim derse ben ne diyebilirim. Benim böyle bir yeğenim yok, tanımıyorum” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler