1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Daha az öğrenci meslek liselerine gidecek
Daha az öğrenci meslek liselerine gidecek

Daha az öğrenci meslek liselerine gidecek

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, "Bu yıl geçtiğimiz yıla göre daha az öğrenci, meslek liselerine gitme durumunda kalacak. Dolayısıyla kamuoyunda belirtildiğinin aksine daha fazla öğrenci meslek liselerine ya da imam hatip lisele

A+A-

Türk, yaptığı açıklamada, Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile öğrenci alan okullarda, 16 Ağustos'ta kayıt işlemlerinin tamamlandığını söyledi.Öğrencilerin yedek sırayla da okullara yerleşme imkanı bulacağını belirten Türk, geçen yıla göre, bu yıl daha çok öğrencinin "Anadolu lisesi" türü okullarda eğitim görme imkanı bulacağını ifade etti.

Özellikle "Anadolu" türü okullarda yüzde 50'lik bir artışın söz konusu olduğunu aktaran Türk, okullara yapılan başvuru ve kayıtlardan sonra bunu daha iyi gözlemlediklerini kaydetti.Özellikle sınavı kazanamayan, sınava girmeyen ya da sınava girdiği halde bir okula yerleşemeyen öğrenciler üzerinde durduklarını anlatan Türk, şunları kaydetti:

"Bu konuyla ilgili kamuoyunda yanlış haberler okuyoruz. Bunlardan birincisi bu öğrencilerin zorla meslek liselerine ya da imam hatip liselerine yönlendirileceğine dair haberler ve yorumlardır. Bunun doğru olmadığını çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Rakamların diliyle bu konuya bir açıklık getirmek gerekirse, geçen yıl 846 bin öğrencimiz meslek liselerine, imam hatip liselerine, açık liseye, çok programlı liselere ve özel okullara gitmek durumundayken, bu rakam bu yıl 581 bine düşmüş durumda. Buradaki düşüş, yeni oluşturulan kapasiteler, yeni açılan okullar ve kontenjan artırımı sayesinde olmuştur. İlerleyen tarihlerde tüm kayıt dönemi bittiğinde bunu hep birlikte görme imkanımız olacak. Bu yıl, geçen yıla göre daha az öğrenci meslek liselerine gitme durumunda kalacak. Dolayısıyla kamuoyunda belirtildiğinin aksine daha fazla öğrenci, meslek liselerine ya da imam hatip liselerine gitmek mecburiyetinde kalmayacak."

Serbest kıyafet mi, forma mı?

Öğrencilerin ve velilerin, kılık kıyafet konusunu da merak ettiğini belirten Türk, şöyle devam etti:

"Daha önce yapılan bir düzenleme, velilerimizden, öğrencilerimizden ve eğitim camiamızdan gelen öneriler konusunda yeniden ele alındı. Milli Eğitim Bakanlığı, bu konuda yeni bir düzenleme yapmak suretiyle yönetmelikte velilerin ve öğrencilerin inisiyatiflerini biraz daha ortaya çıkarabilecekleri bir uygulamayı mümkün kılacak bir düzenleme yapmış oldu. Buradan şunu anlamamız gerekiyor. Öğrenci ve velilerimizden yüzde elliden fazlasının mutabık kaldığı konu serbest kıyafet ya da forma yönündeyse onu giymesi mümkün olabilecektir."

HABERE YORUM KAT