1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dağtekin'in 'ROJAVA' kitabı büyük ilgi gördü
Dağtekin'in 'ROJAVA' kitabı büyük ilgi gördü

Dağtekin'in 'ROJAVA' kitabı büyük ilgi gördü

Araştırmacı-yazar İş kadını Nezahat Dağtekin'in yapıtı olan 'ROJAVA' kitap dostlarının büyük ilgisini gördü.

A+A-

Uzun yıllar Diyarbakır ve Güneydoğu'da basın sektöründe çalışmalar yapan, Dağtekin, bununla da yetinmeyip iş hayatına atılarak başarılı projelere imza attı.

Mermercilik sektörüne giren ilk bayan olan Dağtekin'in uzun yıllar önce gösterdiği medeni cesaret, o dönem ulusal basın-yayın kuruluşlarında da haber yapılmış, bir çok ulusal gazete ve televizyon, Nezahat Dağtekin'le röpörtajlar yaparak, Dağtekin'in başarılarını sayfalarına ve ekranlarına taşımışlardı.

Daha sonra başkent Ankara'ya yerleşen Dağtekin, basın-yayın ve edebiyat çalışmalarını, burada da devam ettirdi.

Ancak kuşku yok ki, gerek Şengal ve gerekse Kobani'de yaşanan mezalim, duyarlı bir çok insan gibi, Nezahat Dağtekin'i de tarifi imkansız acılara sevketti.
Meslek hayatında yaşadığı tecrübelerini de harmanlayarak yazımına başladığı ROJAVA Adlı kitabını tamamlayarak kitap dostlarının beğenisine sunan Nezahat Dağtekin, aldığı olumlu tepkilerin kendisini mutlu ettiğini belirterek şunları söyledi:
'Hemen yanıbaşımızda insanlık tarihinin en vahşi katliamlarına tanık oluyoruz. Her savaşta olduğu gibi, bu savaşın mağdurları da, aslında hiçbir suçu olmayan kadınlar ve çocuklar oluyor. Ne acıdır ki, bunlar yaşanırken bazı sözde insan hakları sözcülerinin iki yüzlülüklerine de tanık olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz.

Japon başbakanı kaçırılan gazetecilerin durumlarını ağlayarak anlattı. Fransa'da yaşanan dergi saldırısında dünya ayağa kalktı.Ama 4 bin kadın kayıp, kimsenin umurunda değil, içler acısı değil. Bütün bu yaşananlara duyarsız kalmak, tepki göstermemek ise bence insanlık suçuna ortak olmaktır diye düşünüyorum. Bu düşünceden yola çıkarak, meslek hayatımda edindiği tecrübelerimi de katarak ROJAVA Adında bir kitap yazdım. Kitap büyük ilgi gördü. Bu da beni yeni yapıtlar için kamçıladı.

ELDE EDİLEN GELİR ROJAVA'DAKİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ İÇİN HARCANACAK

Rojava adlı kitabımı yazarak oldukça duygu yüklüydüm. Çünkü gözümüzün önünde kadınlar ve çocuklar başta olmak üzere masum ve savunmasız insanlar katlediliyordu. Binlerce insan da, yüzyıllardır yaşadıkları toprakları terk edip yerinden yurdundan oldular.
Yazdığım kitabımdan elde edilen geliri, Rojava'da ki çocukların eğitimlerine katkı için kullanacağız. Kitabımı yazmadan önce, Bölgedeki kampları yerinde ziyaret ettim. DAİŞ zulmünden kaçabilmek için evini yurdunu terk ederek binlerce insanın yaşamlarını yerinde gördüm. Kamplardaki yaşam koşulları çok zordu. Özellikle sağlık, hijyen, soğuk hava şartları, tuvalet, giyim ve beslenme ve bunlarla beraber çocukların eğitimi gibi hayati sorunlarla baş başalar.

Bu kamplardaki yetkililerden aldığım bilgiler ise maddi desteğin sadece kürt halkı ve BDP tarafından karşılandığı yönündeydi. Kürt halkının tarih boyunca sermaye olarak görüldüğü üzülerek bir kez daha gözlemlerini ve bu konuyu özellikle ifade etmemi istediler. Evet dünya sessizdi, dört bini aşkın kadın olmak üzere yedi bini aşkın kürt insanının Şengal'de DAİŞ tarafından kaçırıldığı ve hala DAİŞ'ın elinde rehine olan kızlarımızın pazarlarda satıldığını ağlayarak anlattılar. Ne acıdır ki, dünya burada yine sessizliğe gömüldü. Ben de bir kürt kadını olarak Rojava adlı kitabımın gelirlerini zorla evinden göç ettirilen çocuklarımızın eğitimi için uygun gördüm. Kitabımın içeriği ise kürt kimliğimden dolayı birey olarak tanık ve sanık olduğum konuları içeriyor. Mazlum kürt halkı bir an önce güçlerini birleştirmeli ve yaşanan mezalime karşı güç birliği yaparak mücadele etmeliler'.

İMZA GÜNÜ 7 ŞUBAT CUMARTESİ GÜNÜ

Nezahat Dağtekin büyük ilgi gören kitabının imza gününü Bugünbaşkent Ankara'da yapılacağını belirtti.

Ankara Kızılay'da bulunan Kurgu Kültür Merkezi'nde bulunan İmge kitabevinde yapılan imza törenine yazarlar, yerel ve ulusal basın yayın kuruluşlarının temsilcileri, muhtelif siyasi partilere mensup yetkililer, STK yöneticileri ve bütün kitap dostlarının davetli olduğunu belirten Nezahat Dağtekin, saat 16.00'da başlayacak olan imza gününe bütün vatandaşların davetli olduğunu sözlerine ekledi. (Diyarinsesi.org YA MY)

HABERE YORUM KAT