1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dağkapı'daki kabir ile ilgili yanlış bilinenler
Dağkapı'daki kabir ile ilgili yanlış bilinenler

Dağkapı'daki kabir ile ilgili yanlış bilinenler

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki Dağkapı Burcu önünde bulunan kabrin Sahabe Sa'd bin Ebi Vakkas' a değil, Sa'd veya Sahat isminde başka bir şehid sahabeye ait olduğu belirtiliyor.Kaynak: http://www.haberdiyarbakir.com/dagkapidaki-kabir-ile-ilgili-yanlis-bili

A+A-

Merkez Sur ilçesi Dağkapı Burcu önünde bulunan ve halkın Sa'd bin Ebi Vakkas (ra) ile karıştırdığı kabrin aslında Sa'd (ra) veya Sahat (ra) isminde başka bir şehid sahabeye ait olduğu sanılıyor.Halk arasında yanlış bilinen bu sorunun aslında kaynaklarda detaylı bir şekilde belirtildiği ifade ediliyor.

Diyarbakır'ın fethine katıldığına inanılan ünlü sahabelerden biri de Sa'd b. Ebi Vakkas'tır. Bugün Dağ Kapı'da, Ulu beden burcu arkasında mezar taşında "Sahat b, Vakkas Ebul-Muhsin, şeklinde bir yazının olduğu mezar bulunuyor.

Ancak Sa'd b. Ebi Vakkas'ın bölgenin fethine katıldığına dair kesin bilgi bulunmazken künyesinin de Ebu İshak olduğu ve mezarının da Medine'de olduğu kesindir.

Sa'd b. Ebi Vakkas'a ait olduğu zannedilen bu mezarın aslında, Diyarbakır'ın 639 yılında İslam orduları tarafından fethi sırasında Sur ilçesinde şehid düştüğü rivayet edilen Sa'd veya Sahat adlı sahabeye ait olabileceği belirtiliyor.

 

HABERE YORUM KAT