1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dağdan kardeşimi getirin
Dağdan kardeşimi getirin

Dağdan kardeşimi getirin

Akil İnsanlar heyetiyle görüşen bir vatandaş, 3 yıldır dağda olan kardeşini istedi.

A+A-

 Akil İnsanlar Heyeti, Diyarbakırlıların çözüm sürecinde düşüncelerini dinledi. Heyetle görüşen Faik Özbek adlı vatandaş, 3 yıldır dağda olan kardeşinin getirmelerini istedi.

Çözüm sürecini STK'lar ve vatandaşlar anlatmak üzere 3 gündür Diyarbakır'da temaslarını sürdüren Akil İnsanlar Heyeti Güneydoğu Grubu, görüşme temasları kapsamında Sur ilçesi Gazi Caddesinde esnaf ziyaretinde bulunduktan sonra tarihi Ulu Cami önünde vatandaşlar sohbet etmek üzere bir araya geldi. Diyarbakırların barış arzularını dinleyen heyetin yanına yaklaşan Faik Özbek adlı vatandaş, kardeşinin dağda olduğunu ve heyetten kardeşinin getirilmesini talep etti.

Kardeşi Recep Özbek'in hiçbir silahlı eyleme katılmadığını anlatan Özbek, annesinin her gün ağladığını dile getirdi. Çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte umutlu olduğunu ifade eden Özbek, "Kardeşim 3 yıldır dağda. Hiçbir eyleme katılmadığını da iyi biliyoruz. Dağda olanların getirilmesini istiyoruz. Çok zor günler geçiriyoruz. Annem her gün ağlıyor. Evimizde huzur kalmadı. Annem moral vermek için yanına gidiyorum, bana 'sen bir saat çocuğundan ayrı kal, nasıl bir duygu olduğunu anlarsın' diyor. Onun gelmesini istiyoruz. O zaman dünyalar bizim olur. Kardeşim askerliğini yaptıktan bir sene sonra dağa gitti. Birlikte çalışıyorduk. Hiçbir sorunumuz da yoktu. Heyetin buraya geldiğini duydum. İşimi bırakıp yanınıza geldim. Lütfen ne gerekiyorsa yapın. Son 1 aydır rahat bir şekilde yatıyoruz. Bundan önce hiçbir gece rahat uyumuyorduk. Neticede canımız gitmiş. Babam, kardeşimin gidişinden sonra çöktü. Aile olarak psikolojimiz bozulmuş. Devlet yetkilileri bizimle görüştü. Kardeşimin eyleme katılmadığını söyledi. Onu getirebiliyorsanız getirin dediler. Bu barış sürecinden umutluyuz. Kardeşimin geleceğine inanıyoruz" dedi.

Faik Özbek'i dinleyen Akil İnsanlar Heyeti Başkanvekili Kezban Hatemi, yaşanan durumun trajedi olduğunu ifade ederek, "Barış sürecini destekleyip bu sorunları hep birlikte çözelim" ifadelerini kullandı.

Heyete yoğun ilgi gösteren Diyarbakırlıların tek isteği barış olduğu dikkat çekildi. Daha sonra bir din alimi, heyetle görüşüp Kürtçe dua ederek, Müslümanların kardeş olduğunu dile getirdi.

Heyetle görüşen bir esnaf ise, çözüm sürecinin başlamasıyla işlerinin bir hayli arttığını ifade ederek, çözüm sürecinde katkı olan herkesten gurur duyduğunu ve her zaman desteklerinin olacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT