1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dağdaki öldüğü ağlamıyorsan insan değilsin
Dağdaki öldüğü ağlamıyorsan insan değilsin

Dağdaki öldüğü ağlamıyorsan insan değilsin

Diyarbakır Emniyet Müdürü Güven, 90'lı yıllar için, ''Boşaltılan her köyün geleceğimize tehdit olduğunu, meçhule giden insanların herhangi bir sisteme tabi olamayacağını biliyorduk'' dedi.

A+A-

1991 ile 1996 yılları arasında görev yaptığı Diyarbakır'a Emniyet Müdürü olarak atanan Recep Güven, Diyarbakır Polisevi bahçesinde gazetecilerle tanışma toplantısında bir araya geldi.

Güven, ''En zor yıllar olarak bilinir. Keşke yaşanmasaydı, hiç olmasaydı dediğimiz bir süreçte Diyarbakır'da hizmet vermeye çalışmıştım. İnsanların çektiği acıları biz de yüreğimizde hissettik. Boşaltılan her köyün aslında geleceğimize tehdit olduğunu biliyorduk. Meçhule giden insanların herhangi bir sisteme tabi olamayacağını da biliyorduk. Geçmişi eleştirmek gibi bir olumsuzluğa girmek istemem ama bugün yaşadığımız sorunun temelinde bu var'' diye konuştu.

İkinci Gaffar Okkan olmak kolay değil

Ne kadar hizmet ederlerse kazanacaklarını da bildiklerini ve sıkıntılı bir ortamda gelmiş olmanın ağır yükü altında olduklarına dikkati çeken Güven, şöyle devam etti:

"Rahmetli Gaffar abi gibi çok zor zamanda gelmedik. O konuşmanın bile zor olduğu bir zamanda geldi, herkesin gönlünde taht kurdu. İkinci Gaffar falan diyorlar, ikinci Gaffar olmak kolay değil. Onun seviyesine ulaşmak öyle her babayiğidin harcı da değil. O en zor zamanda, en zor kararları verebilen vizyon sahibi güzel bir insandı. Allah rahmet eylesin."

İki cümle arasında gidip geliyorum

2005'te Bahçeşehir Üniversitesi'nde bir konferansa davet edildiğini anımsatan Güven, şunları kaydetti "Konferans esnasında salondakilerin büyük ünlemlerle bakmasına sebep olan bir cümle kurdum, biraz eleştirildim. Ama, dağda ölen teröriste ağlayamıyorsanız insan değilsiniz demiştim. Ama eline silah alıp çoluk çocuk demeden insan katleden canavarlaşmış bir teröristi de enterne edemiyorsanız devlet değilsiniz. Ben bu iki cümle arasında gidip geliyorum.''

Güven, ''Benim yitik evladım dağa çıkmış keşke ulaşabilseydim, keşke ona normal bir hayat sunabilseydim. Keşke terörize olmasına mani olabilseydim diye ağlarım. Yani her teröriste de içim ezilir. Bu Diyarbakır'ın kaderi olmamalı gözyaşı, kan'' dedi.