1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çüngüş'teki okula ilişkin açıklama
Çüngüş'teki okula ilişkin açıklama

Çüngüş'teki okula ilişkin açıklama

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesi Atalar köyünde dere yatağında kurulan okulla ilgili açıklamada bulunan Vali Mustafa Cahit Kıraç, köyde yeni bir okul yapılacağının müjdesini verdi.

A+A-
Vali Kıraç, "Köy halkına da buradan müjdeyi vermek istiyorum, önümüzdeki yıl bu sorun çözülecek. O tabloyu önümüzdeki yıl öğrencilerimiz yaşamayacaktır” dedi. Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesi Atalar köyünde eğitim gören miniklerin eğitim zorluğu haberin ardından Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç açıklamada bulundu.
 
Öğrencilerin okula gidişlerindeki zorlukları izlediğini aktaran Vali Kıraç, çocukların uzun zamandan beri bu sıkıntıyı çektiklerini dile getirerek, okul sorunun önümüzdeki yıl çözüleceğini ifade etti. Vali Kıraç, "Diyarbakır'da 2013 yılında başlayan 2014 yılında devam edecek 188 okul, 2 bin 314 derslikli yatırım programımız var. Diyarbakır'daki eğitim mevcudu ele alındığında bu yatırımları da bitirdiğimizde Türkiye'de eğitimin rahat yapılan illerden biri olacaktır. Diyarbakır'da şuan 450 bin öğrenci, 16 bin 500 öğretmen mevcut. Atalar köyündeki öğrencilerin dramını gündeme getirdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. 
 
Öğrencilerin dramını gördük, bu tablo hiç hoş değil. Okul 1975 yılından beri kurulmuş. Yeni okul yapımında arsa temin edilemediği için bu sorun bugünlere kalmış. Diyarbakır Valiliği olarak Milli Eğitim Bakanlığı programı çerçevesinde, bu sorunu bir insanlık dramı olarak gördüğümüz için hassasiyetle durduk. Yeni okulun yapımı için arsa temin edilerek, yatırım programına alındı. Ödeneği de hazır durumda. 2014-2015 eğitim öğretim yılı itibariyle ihalesi yapılarak, çocukların yeni okullarını gidecek noktaya getireceğiz. 8 derslikli bir okulu planlıyoruz. Köy halkına da buradan müjdeyi vermek istiyorum, önümüzdeki yıl bu sorun çözülecek. O tabloyu önümüzdeki yıl öğrencilerimiz yaşamayacaktır" dedi.
 
(ÜN-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT