1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Cumhurbaşkanlığı büyük ödülü Ahmet Kaya'ya
Cumhurbaşkanlığı büyük ödülü Ahmet Kaya'ya

Cumhurbaşkanlığı büyük ödülü Ahmet Kaya'ya

Fransa'da yaşamını yitiren Ahmet Kaya, bu seneki Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü'nün sahibi oldu.

A+A-
1995'te Resmi Gazete 'deki duyuru sonrası her yıl Türkiye 'nin " kültür ve sanatının yücelmesine çalışan Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişiler ile kurumlara" verilen ödülün bu yılki müzik veedebiyat dalındaki sahipleri belli oldu. Kürt sorunuyla ilgili tavrından dolayı gitmek durumunda kaldığı Paris'te yaşamını yitiren Ahmet Kaya müzik kategorisindeki ödülün sahibi olurken yazar İskender Pala'ya da edebiyat dalında ödül verilecek. Açıklamanın Ahmet Kaya'nın doğumgünü 28 Ekim'de yapılması ise dikkat çekti.
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, müziği, müzik alanında 2013 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nün “Yorumu ve söylemiyle farklı görüşlerden çok sayıda insanı bir araya getirdiği gerekçesiyle Müzik alanında merhum Ahmet Kaya'ya” verilmesini uygun gördü.
 
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü Yönetmeliği”nde, hizmet ve eserleri ile Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan, Türkiye'nin kültür ve sanatının yüceltilmesine çalışan Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişileri veya kurumları, Devlet adına onurlandırmak ve özendirmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verilmesinin öngörüldüğü belirtildi.

HABERE YORUM KAT