1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan Şirin Khalil’in isteğini yerine getirdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan Şirin Khalil’in isteğini yerine getirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Şirin Khalil’in isteğini yerine getirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretinde kendisine ulaşarak, yaptığı tabloyu hediye eden ve Suriye vatandaşı olan eşinin Türk vatandaşı olması ricasında bulunan Suriye uyruklu Türk vatandaşı Şirin Khalil’in isteği yerine getirildi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Şirin Khalil’in eşi Mehmet Khalil Türk vatandaşlığına geçti. Nüfus cüzdanını alan Mehmet ve Khalil ailesi sevinçten havalara uçarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a gönülden dualar ettiler.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, beraberindeki Başbakan yardımcıları ve bakanların 28 Mayıs tarihinde Diyarbakır’ı ziyaretlerinde STK’larla toplantısına katılan ve burada Türkiye Beyazay Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Nezihe Kent’in katkısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile görüşen ve üzerinde Sur ilçesi ile Cumhurbaşkanının portesinin resmedildiği deri işlemeli tablo ve yine deri işlemeli nazar ayeti hediye eden Suriye uyruklu Türk vatandaşı Şirin Khalil, Cumhurbaşkanı ve eşi Emine Erdoğan’dan, Suriye vatandaşı olan eşinin Türk vatandaşlığına geçmesi istediğinde bulunmuştu.
 
Cumhurbaşkanı ve Eşine Gönülden Dualar Ettiler
 
Şirin Khalil’in bu isteği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla dün yerine getirildi. Suriye uyruklu Türk vatandaşı Şirin Khalil ve eşi Mehmet Khalil ile çocukları 14 yaşındaki Lilan, 12 yaşındaki Alan ve 11 yaşındaki Lilos Khalil, sevinçlerini Cihan Haber Ajansı’na paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a gönülden dualar eden Khalil ailesi, adeta yeniden doğduklarını anlattı.
 
“Gururlandım ve Duygulandım”
 
Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olduğu için çok gururlu olduğunu çok duygulandığını anlatan Mehmet Khalil, “Büyük sıkıntılar içindeydim. Babam, amcam, teyzem, halalarım hepsi Türk vatandaşı ve hepsi buradaydı. Onların cahilliği yüzünden bizi nüfusa kayıt etmediler. Eşimin nikahı üzerine benim bir kaydım var onun dışında bir kaydım yoktu. Hiçbir işlem yapamıyordum. Krizlere giriyordum ve kimi zaman intiharı bile düşündüm. Cumhurbaşkanına çok teşekkür ederim. Eşi Emine Hanıma çok teşekkür ederim ve yeteneği sayesinde Cumhurbaşkanına ulaştı. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere herkese teşekkür ederim” dedi.
 
Resim İyi Olmazsa Hapse Atıyorlardı
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye ettiği tabloyla alakalı konuşmasına başlayan Şirin Khalil ise “Cumhurbaşkanının Diyarbakır’a geleceğini öğrendiğimde Beyazay Derneği Başkanı Nezihe Hanım ile Sayın Cumhurbaşkanımıza bir tablo yapmaya karar verdik. Başka ülkelerde daha önce birçok yağlı boya çalışmalarım olmuştu ancak başka ülkelerde resim iyi olmadığı zaman hapse atıyorlardı bu yüzden ben korkuyordum birazda. Ancak yine de Nezihe Hanım’ı bana cesaret verdi. O anları çok fazla hatırlamıyorum. Çok heyecanlıydım. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Emine Hanıma durumu ilettim ve şu anda her şey çok güzel. Herkesten Allah razı olsun” dedi.
 
“Cumhurbaşkanımız ve Emine Hanım Sayesinde Sıkıntıları Aştık”
 
Şirin Khalil ise eşinin kimliğinin olmamasının büyük sıkıntısını yaşadıklarını belirterek, “Bütün sıkıntımız oldu, eşime büyük destek verdik Şam, Ankara, İstanbul gidip geliyordu ve bu gidiş gelişlerde büyük masraflar oluyor biz sıkıntıya giriyorduk. O da bir rahatsızlık içindeydi ama çok şükür Sayın Cumhurbaşkanımız ve Emine Hanımın sayesinde artık bunları aştık. Cumhurbaşkanımızdan ve eşinden binlerce kez Allah razı olsun” dedi.
 
Emine Erdoğan’dan Ankara’da Sergi Sözü
 
Şirin Khalin, Emine Erdoğan’ın kendisine tablolarının Ankara’da sergilenmesi için söz verdiğini ve kendisinin de Emine Erdoğan’ın bu sözü tutmasını büyük bir arzu ile beklediğini dile getirdi. Khalil, bu sergide de Cumhurbaşkanı ve Emine Erdoğan’a sürprizi olacağını da sözlerine ekledi.
 
“Mutluluk Çığlıklarına Şahit Oldum”
 
Türkiye Beyazay Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Nezihe Kent de, Şirin Khalil’in bir gün kendisine gelerek bu durumu anlattığını belirterek, “Ben Şirin’in bu sıkıntısını öğrendikten sonra çok çabaladım. En sonunda Sayın Cumhurbaşkanımız ve eşi hanımefendi ile görüştürerek sıkıntısının giderilmesini sağladık. Geçen gün Cumhurbaşkanlığı’ndan beni aradılar ve Nezihe Hanım kimliği alabilirsiniz dediler ve bende durumu hemen aileye ilettim. Telefonda ailenin mutluluk çığlıklarına şahit oldum çok mutlu oldular, bende çok mutlu oldum” şeklinde konuştu.

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT