1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Dokunulmazlık kanunu’nu onayladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Dokunulmazlık kanunu’nu onayladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Dokunulmazlık kanunu’nu onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletvekilliği dokunulmazlıklarıyla ilgili, 6718 sayılı "Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onayladı.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin, anayasada değişiklik yapılmasını öngören 6718 sayılı Kanun'u, Anayasa'nın 89'uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104'üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı kanun, anayasaya geçici madde eklenmesini öngörüyor.Buna göre, soruşturmaya, soruşturma ya da kovuşturma izni vermeye yetkili mercilerden, yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyaları bulunan milletvekilleri hakkında, bu dosyalar bakımından, Anayasa'nın "yasama dokunulmazlığı"nı düzenleyen 83. maddesinin, "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili Meclis'in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz" hükmü uygulanmayacak.
Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, yasama dokunulmazlığının kaldırılması istemi hakkındaki dosyalar, 15 gün içinde ilgili mercilere iade edilecek.

HABERE YORUM KAT