1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cumhurbaşkanı açıklama yaptı
Cumhurbaşkanı açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı GÜL, kendi atadığı rektörlerle ilgili 'Bana göre en doğru adayları seçtim.' yorumunu yaptı.

A+A-

Dün, NTV\'nin canlı yayınında soruları cevaplayan Cumhurbaşkanı, Rektörlerin seçimi konusunda hükümete ve Meclis\'e yeni bir sistem bulmalarını öneren Gül, üniversitelerde milletvekili seçilir gibi adayların yarışmasının çeşitli yaralar açtığına dikkat çekti.

Üniversiteler çok politize oldu

 

Üniversitelerin politize olduğunu görüyorum. Bundan kurtulmak lazım. Atama yaparken düşüncelerine bakmadım. 28 rektör atadım, 22 tanesi 1. sıradakiler. Bir rektörün AK Parti\'den aday olduğu doğru. Başka rektörler var, muhalefet partilerinde önemli görevler almışlar. Niye onlardan bahsedilmiyor? Rektörlerin cumhurbaşkanı tarafından atanması doğru değil. Üniversiteler yeniden yapılanırken rektörlerin seçimi veya tayini ile ilgili yeni bir usul olması lazım. Rektörlerin milletvekili gibi seçilmesinin mahzurlarını gördüm. Çok yaralar açılıyor. Tekrar seçilebilmek için olmadık işler yapılıyor. Yeni bir sistemin getirilmesini, cumhurbaşkanının hiç bu işe karışmamasını arzu ediyorum. Bu konuda hem hükümete hem Meclis\'e çağrıda bulunuyorum.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üniversite rektörlerinin cumhurbaşkanı tarafından atanmasının doğru bir yöntem olmadığını söyledi. Yeni bir sistem bulunmasını isteyen Gül, \'Üniversitelerde seçim yarışı yaşanması doğru değil. Çok yaralar açılıyor. Tekrar seçilebilmek için olmadık işler yapılıyor. Cumhurbaşkanı, bu işlere hiç karışmamalı.\' dedi.