1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Cumhurbaşkanı , 223 yatırımın açılışını yapacak
Cumhurbaşkanı , 223 yatırımın açılışını yapacak

Cumhurbaşkanı , 223 yatırımın açılışını yapacak

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İlimizde yapılan yatırımların toplu açılışlarını yapmak üzere 02 Mayıs Cumartesi günü Diyarbakır'da olacağını bildirdi.

A+A-
Son günlerde "Kürt sorunu yoktur, bunu söylemek ayrımcılık, bölücülüktür" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta sonu Diyarbakır'a geleceği açıklandı.
 
 
Sürpriz ziyaret için DBP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nden de görüşme talebinde bulunulduğu bildirildi.  Erdoğan'ın Belediye'yi ziyaret etmesi için Diyarbakır Valiliği, belediyeye randevu talebinde bulundu. Görüşmeye Belediye Eş Başkanları dışında HDP'den herhangi bir yetkilinin katılıp katılmayacağı açıklık kazanmadı.
 
 
Bu arada Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Erdoğan'ın İstasyon Meydanı'nda saat 17.00'de yapılacak olan törende, toplam 223 yatırımın açılışı gerçekleştirileceğini, söz konusu yatırımların toplam değerinin 640milyon TL tutarında olduğunu bildirdi. Vali Aksoy, Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilecek olan  yatırımlar ve yatırım bedellerini şöyle sıraladı:
 
 
“TOKİ'den Konut, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden Cami Restorasyonu”
 
 
Başbakanlık'a bağlı TOKİ tarafından 1124 konut ve ticaret merkezi yapıldı. Ayrıca dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik 768 konut, aynı bölgede ticaret merkezi ve altyapı çalışmaları gerçekleştirildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Sur İlçesi'nde bulunan Sultan Sasaa Türbe ve Mescidi, Lalebey Camisi, Şeyh Yusuf Camisi, Nasuh Paşa Camisi ve Ragıbiye Camii'ninrestorasyonu yapıldı. Yapılan yatırımların bedeli 135.123.089 TL olarak gerçekleşti.
 
 
“Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Diyarbakır'da Gerçekleşen Yatırımlar”
 
 
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 208.471.096 TL maliyetle yapılan toplam 1064 derslikten oluşan; İl merkezi ve çevre ilçelerde eğitim – öğretim yapılacak 14 lise, çoğu köylerde yapılan 57 ilk ve ortaokul, 6 anaokulunun yapımı tamamlandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ayrıca bu okullarda eğitim görecek öğrencilerimizin barınma olanağı bulacakları 200 kişilik pansiyon, 260 yatak kapasiteli öğretmenevi ve Bağlar İlçe Spor Salonu yapımı gerçekleştirildi.
 
 
“Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan 95 Proje”
 
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından toplam bedeli 102.865.191 TL olan 95 proje ve yatırıma destek sağlandı. Bu kapsamda, et ve süt üreten tarımsal işletmeler, bu ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması destekleri, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Güçlendirilmesi Projesi faaliyete geçirildi. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı ve Ekonomik Yatırımları kapsamında makine ekipman alımları yapıldı.  Diyarbakır-Batman-Siirt Kalkınma Projesi destekleri ve At hastanesi Yapım Projesi ile 30 bin ton kapasiteli çelik siloların yapımı çalışmaları gerçekleştirildi.
 
 
“Yeni Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Binaları Yapıldı”
 
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 9.803.548 TL maliyetle Diyarbakır,
Ergani ve Hani Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Binaları yatırımları tamamlandı. 
 
 
“Diyarbakır'ın Enerji Hatları Yenilendi”
 
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Diyarbakır'ın çeşitli bölgelerinde enerji iletim hatları ve güç trafoları yenilendi, ilave güç trafoları yapıldı. Yapılan çalışmalar 38.587.000 TL'ye mal oldu.
 
 
“Spor Salonu ve Futbol Sahaları Yapıldı”
 
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Bağlar İlçesine gençlik merkezi, Çınar İlçesi'ne spor salonu ve sentetik çim yüzeyli futbol sahası yapıldı. Ayrıca Mardin Yolu Spor Tesisleri sentetik futbol sahası yapıldı. Yapılan çalışmaların toplam maliyeti 6.088.000 TL oldu.
 
 
“İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Hizmet Kompleksi yapıldı”
 
 
Gümrük Bakanlığı tarafından 7.589.760 TL maliyetle İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Hizmet Kompleksi yapıldı. 
 
 
“İçişleri Bakanlığı Tarafından Yeni Hükümet Konakları Yapıldı”
 
 
İçişleri Bakanlığımız tarafından Bağlar, Bismil, Çermik ilçelerine yeni hükümet konakları yapıldı. Ayrıca Silvan İlçesine de yeni İlçe Emniyet Müdürlüğü hizmet binası yapımı gerçekleşti. Gerçekleşen yatırımlar 16.028.455 TL'ye mal oldu.
 
 
“Yapılan yatırımlarla İçkale'nin Çehresi Değişti”
 
 
Kültür Turizm Bakanlığı tarafından 20.256.906 TL maliyetle İçkale'de bulunan Atatürk Müzesi, Eski Jandarma Binası, Cezaevi Binası, Adliye Binası, Cephanelik Binaları restorasyon çalışmaları tamamlandı. Yine aynı bölgede bulunan 4 adet burç da restore edildi. İçkale bölgesi Müze Kompleksi haline getirildi. Ayrıca Ziya Gökalp Yazma Eserler Kütüphanesi restorasyonu da gerçekleştirilen yatırımlar arasında.
 
 
“Orman ve Su İşleri Bakanlığı Tarafından Erozyon ve Taşkın Koruma Yatırımı”
 
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 4.826.061 TL maliyetle Kulp Akdoruk Narlıca Toprak Muhafaza ve Erozyonu Kontrol Projesi, Çüngüş Gökçepelit-Avut Yenice Toprak Muhafaza ve Erozyonu Kontrol Projesi, Kulp Ağaçlı Beldesi Budka ve Kaynak Mahalleleri ve Silvan Ormandışı Köyü Taşkın Koruma Projesi gerçekleştirildi.
 
 
“Yeni Hastaneler ve ASM'lerin Yapımı Tamamlandı”
 
 
Sağlık Bakanlığı tarafından Bismil İlçesi'ne 100 yataklı devlet hastanesi, Çınar İlçesi'ne 25 yataklı devlet hastanesi yapıldı.  Çınar ve Hani İlçelerine de birer aile sağlık merkezleri yapıldı. Ayrıca Kayapınar İlçesi'ndeki Eğitim Araştırma Hastanesi revizyon çalışmaları da tamamlandı. Yapılan çalışmalar 20.231.565 TL'ye mal oldu.
 
 
“Eğil-Dicle Karayolu Tamamlandı”
 
 
Ulaştırma Bakanlığı tarafından 10 km'lik Eğil-Dicle karayolu 4.200.000 TL maliyetle tamamlandı.
 
 
“Dicle Üniversitesine MYO ile Acil Yardım ve Yoğun Bakım Ünitesi Yapıldı”
 
 
Dicle Üniversitesi'ne Acil Yardım ve Yoğun Bakım Ünitesi yapımı gerçekleştirildi. Ayrıca Diyarbakır ve Bismil Meslek Yüksek Okulları da tamamlanan projeler arasında.  62.193.351 TL maliyetinde olan yatırımlar hizmete açılacak.
 
 
“Sanayi Sitelerinin Altyapıları İyileştirildi”
 
 
Kalkınma Bakanlığı tarafından Metal İşleri Küçük Sanayi Sitesi'nin yol yapım ve çevre düzenlemesi projesi, Diyarbakır OSB Elektrik Şebekesi altyapısının iyileştirilmesi projesi ve Bismil Küçük Sanayi Sitesinin geliştirilmesi yatırımları tamamlandı. Projelerin tamamı 3.267.296 TL'ye mal oldu.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT