1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cuma sonrası kınandı!
Cuma sonrası kınandı!

Cuma sonrası kınandı!

Diyarbakır'da AYDER, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye verilen idam kararını protesto etti.

A+A-

Diyarbakır'da Aydınlık Yarınlar için Hak ve Özgürlükler Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği (AYDER) Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye verilen idam kararını protesto etti.

Sur ilçesinde Ulu Cami önünde toplanan dernek üyeleri açtığı pankartlarla ve attıkları sloganlarla Mısır'daki idam kararlarını protesto etti. Cuma namazından çıkan bazı vatandaşlar da eyleme destek verdi.

CUMA SONRASI PROTESTO

AYDER yönetim kurulu üyesi Ferzende Lale, 528 kişiye verilen idam cezası verilmesinin trajik komik bir durum olarak gördüklerini, halkın tercihiyle iktidara gelen ve ülkesinin kalkınması için gece gündüz demeden çalışan Muhammed Mursi iktidarına karşı işlenen darbe suçunu unutamayacaklarını söyledi. Binlerce sayfalık evrağın kısa sürede incelenerek 528 kişiye 20 dakika gibi gülünç bir sürede hukuk tarihine geçecek olan bir hukuksuzlukla idam cezası verildiğini kaydeden Lale, şöyle konuştu:

İDAM KARARINA KINAMA

"Bu durum dakikada 26 kişi için idam kararı vermek demektir. İdam kararları İhvan'ı yok etmeye yönelik bir operasyondur. Amaç devrimin barışçıl yoldan çıkarılması ve bu ilkeli mutedil hareketi radikalizme çekerek daha fazla zulüm yapmaktır. Ancak bu hedeflerine ulaşamayacaktır.'' Lale, alınan idam kararını kınadıklarını sözlerine ekledi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT