1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çukurova bölgesel adli tıp toplantısı
Çukurova bölgesel adli tıp toplantısı

Çukurova bölgesel adli tıp toplantısı

DÜ'de düzenlenen toplantıda, "Cinsel Saldırılara Adli ve Tıbbi Yaklaşım" konusu ele alındı.

A+A-

Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) Çukurova Bölgesel Adli Tıp Toplantısı düzenlendi.

DÜ Hastaneleri Başhekimlik Konferans Salonu'nda düzenlenen 10. Çukurova Bölgesel Adli Tıp Toplantısı'nda "Cinsel Saldırılara Adli ve Tıbbi Yaklaşım" konusu ele alındı.

DÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fuat Gürkan, toplantıda, insanlıkla birlikte var olan şiddet olgusunun günümüzde de devam ettiğini dile getirdi.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bora Özdemir ise cinsel saldırıya uğramış çocuğun muayenesinin nasıl yapılacağı ve muayenenin zamanlamasının çok önemli olduğunu belirterek, cinsel istismar mağduru çocuğun başvurusunda önceliğin çocuğun örselenmiş olan beden ve ruh sağlığını korumak olması gerektiğini söyledi.

"Gerekli olmadıkça tekrarlayan öykü almaktan ve gereksiz muayeneden kaçınmalıyız" diyen Bora, muayeneyi tedavinin başlangıcı ve sürecin bir parçası olarak değerlendirmek gerektiğini bildirdi.

Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Ramazan Karanfil de cinsel saldırı olgularında bulguların yorumlanması hakkında bilgi verdi.

HABERE YORUM KAT