1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. 'Cudî'ye sahip çıkalım'
'Cudî'ye sahip çıkalım'

'Cudî'ye sahip çıkalım'

Diyarbakır Barosu, Cudî Dağı'nın güneydoğu eteklerinde 3 gün süren ve yüzlerce hektarlık alanı kül ederek, binlerce canlının yok olmasına neden olan yangın ile mücadelede, kamu tarafından nitelikli bir ilgi ve teknik desteğin ortaya çıkmadığına vurgu yapı

A+A-

Diyarbakır Barosu, Şırnak'ın Silopi ilçesinde bulunan Cudî Dağı'nda çıkan yangına dair açıklama yaparak, Cudî'ye sahip çıkılması çağrısında bulunuldu.

Yapılan yazılı açıklamada, Kürt ve bölgedeki diğer halklar arasında kültürel ve manevi bir değeri olan Cudî'nin yanmasının kültürel mirasa ölümcül bir zarar verdiğine dikkat çekildi. Yangının baş göstermesi ile birlikte konunun takip edildiğini, bu çerçevede Şırnak Valisi Ali İhsan Su, Şırnak Milletvekili Sayın Aycan İrmez ve Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kahraman ile ilçedeki birçok yerel kaynakla görüşüldüğünün belirtildiği açıklamada, yangın ile mücadelede kamu tarafından nitelikli bir ilgi ve teknik desteğin ortaya çıkmadığına vurgu yapıldı. Halkın ve belediyelerin imkanlarıyla yangın şimdilik kontrol atına alındığının belirtildiği açıklamada, mevsim koşulları, bölgedeki yüksek sıcaklık ve bitki örtüsü gibi koşullar göz önünde bulundurularak, yangının yeninden yayılma tehlikesinin bulunduğuna dikkat çekildi. 

Açıklamada, "Şırnak Valisi Sayın Ali İhsan Su ile yapılan görüşmede; yangın kontrol altına alındıysa da yayılma tehlikesinin hala var olduğu, bu nedenle İl Orman Müdürlüğü'nün olanaklarıyla yetinilmeyerek Bakanlıktan yangınla mücadelede etkili araçlar tahsisi ve Cudi Dağı'na, tabii ve kültürel mirasa daha hassasiyet gösterilmesi ve etkili tedbirler alınması talebinde bulunulmuştur. Şırnak Valisi, gerekli görülmesi durumunda ek yardım istenileceğini ve ilave tedbirler alınacağını ifade etmiştir" denildi. Açıklamada, Cudi Dağı gibi toplumumda manevi yeri olan bir coğrafyaya ilişkin en yüksek düzeyde hassasiyet gösterilerek, durumun takip edileceği belirtildi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler