26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır22 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara12 °C
 • Antalya28 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,129
  %0.30
 • Dolar
  3,0833
  %0.37
 • Euro
  3,3682
  %0.70

CryptoWall tehlike saçıyor

CryptoWall tehlike saçıyor

22 Mart 2015 Pazar 23:23

Güvenlik uzmanları yeni bir saldırı türüne karşı uyarıda bulundu, yeni yöntemde siber saldırganların güvenlik duvarlarını aşmak için fidye yazılımlarını casus yazılımlarla birleştirdiği belirtildi, bu şekilde sahte ve spam e-postalarla virüs yayılması amaçlanıyor.

İnternet ve veri güvenliği alanında yazılım geliştiren Trend Micro, yeni bir saldırı türüne karşı uyarıda bulundu.
 
Hackerlar yeni yöntemle fidye yazılımlarını (ransomware) casus yazılımlarla birleştiriyor ve tüm veri trafiğini dinleme ve bilgisayarları ele geçirmeye çalışıyorlar. Tespit edilen en yeni saldırıda, hackerların CryptoWall fidye yazılımını 'Fareit' isimli casus yazılımla birleştirdikleri tespit edildi.
 
Az riskli dosya çeşitleri kullanarak saldırıyorlar
 
Saldırıda kullanılan CryptoWall 3.0 fidye yazılımı, kullanıcılara yollanan e-postaların içine gizleniyor. Trend Micro'nun yakaladığı örnekte sanki bir iş başvurusunda bulunuyormuş gibi yollanan e-postanın içinde bir özgeçmiş dosyası bulunuyor. Bu dosya açıldığında ise kullanıcının bilgisayarına CryptoWall fidye yazılımı bulaşıyor. CryptoWall, zararlı parçalarını JavaScript ve resim dosyaları gibi küçük boyutlu ve bazı tarayıcılar tarafından riskli görülmeyen dosya uzantılarını kullanarak gizlemeye çalışıyor.
 
 
CryptoWall, bilgisayarı ele geçirdiğinde ise dosyalarla birlikte tüm bilgisayarı da kilitliyor. Kilidin kaldırılması için ise 500 dolar ödenmesini istiyor. Eğer belli bir süre girişimde bulunulmazsa kullanıcılardan bu bedelin iki katı talep ediliyor. CryptoWall bununla da kalmıyor ve bilgisayarlara Fareit isimli bir casus yazılımı da bulaştırıyor. Fareit ise bilgisayar kilitliyken arka planda çalışarak kayıtlı kişisel bilgileri, sisteme ait FTP'leri, e-posta hesaplarını, web tarayıcısı verilerini ve eğer hatta mevcutsa Bitcoin cüzdanlarını dahi ele geçiriyor.
 
Güvenmediğiniz e-postaları açmayın ve dosyalarınızı yedekleyin
 
Saldırıdan en fazla etkilenen ülkelerin başında yüzde 50 oranla Avustralya ve Yeni Zelanda geliyor. Bunun yanında saldırıların yüzde 24'ü Kuzey Amerika bölgesinde, yüzde 14'ü ise Avrupa bölgesini hedef aldı. Kullanıcılar zararlı yazılımlar daha bilgisayarlarına bulaşmadan önce onları engelleyecek bir veri güvenliği yazılımı kullanarak CryptoWall gibi fidye yazılımlardan korunabilirler. Bunun yanında düzenli olarak yedekleme yapmak ve şüpheli e-postalardaki dosyaları açmaktan kaçınmak da uygulanabilecek yöntemlerin başında geliyor.
 
(Al Jazeera Türk)
Okunma Sayısı : 2628
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com