1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Çözüm yerine ceza
Çözüm yerine ceza

Çözüm yerine ceza

Lig Tertip Komitesi, Diyarbakır Süper Amatör Futbol Ligi'nde mücadele eden Bismil Belediyespor'u hem 3-0 hükmen yenik ilan etti hem de 3 puanını sildi.

A+A-
Verilen cezanın amatör liglerde futbolcuların hayatına verilen önemi gözler önüne derdiğini belirten Kulübün Teknik Direktörü Metin Kalkan, “Tertip komitesinin bu soruna çözüm arayacağına kulübümüze ceza vermesi bunun en büyük göstergesidir” dedi.
 
İlgili kurumların amatör futbol maçlarında ambulans görevlendirmemesi ve iki hafta önce oynanan Yeniköyspor-Bismil Belediyespor maçında sakatlanan Bismil Belediyesporlu Uğur Ergün'ün bu nedenle ölümden dönmesi üzerine başlayan tartışmalar devam ederken, bu gerekçeyle maçlara çıkmayan Bismil ekibine Lig Tertip Komitesinden anlamsız bir ceza geldi. Komite, ambulans olayını protesto ederek Bağlar Belediyespor'la oynaması gereken maçı protesto eden Bismil Belediyespor'u hem 3-0 hükmen yenik ilan etti hem de 3 puanını sildi. Komitenin kulübe verdiği bu ceza, amatör liglerde futbolcuların hayatına verilen önemi de gözler önüne serdi.
 
'Hakkını ararsan suçlusun'
 
Konuya ilişkin gazetemize konuşan Bismil Belediyespor Teknik Direktöre Metin Kalkan, verilen cezanın kendileri için sürpriz olmadığını söyledi. Bu eylemlere Kulüp olarak başlarken bu tür cezalarla karşı karşıya kalacaklarının farkında olduklarını belirten Kalkan, “Aslında alınan bu karar Türkiye'de amatör futbolcuların hayatını verilen önemin bir göstergesi. Bize göre futbolcuların can güvenliği her şeyden önce gelir ama ne yazık ki Türkiye'de bu böyle değil.
 
Türkiye'de önce prosedürler önde gelir. Karşılaşmalar oynansın da nasıl oynanırsa oynansın mantığı hakim. Oysaki aileler gençlerini bizlere emanet ediyor. Bizlerde bu gençlerin haklarını aramakla ve her türlü güvenliğini sağlamakla yükümlüyüz. Ancak gelin görün ki kimse bu çizgide yürümüyor. Ve haklı olarak başlatmış olduğumuz protesto eylemlerine hiçbir kulüp destek vermiyor. Anlayacağınız eğer kulübünüzün hakkını ve futbolcunuzun hakkını arıyorsan suçlusunuz. Keza tertip komitesinin bu soruna çözüm arayacağına kulübümüze ceza vermesi bunun en büyük göstergesidir” dedi.
 
'Tüm Türkiye'nin sorunu'
 
Bu protesto eylemlerini sadece kendi futbolcularını değil yaklaşık 2 milyon amatör futbolcuyu düşündükleri için başlattıklarını belirten Kalkan, “Bu sorun sadece Bismil Belediyespor ile ilgili bir sorun değil. Türkiye'de amatör olarak futbol oynayan yaklaşık 2 milyon sporcunun sorunu. Onun için bizim başlatmış olduğumuz bu protestoya herkesin destek vermesini bekliyoruz. Biz kulüp olarak bundan sonraki maçlarımızda ilk 1 dakikada protestomuzu yine yapacağız. Bir dakikalık eylemden sonra maça başlayacağız. Böyle cezayla falan bizi doğru bildiğimizden caydırabileceklerini sanıyorlarsa aldanıyorlar. Her zaman dediğimiz gibi önce futbolcunun güvenliği” diye konuştu.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT