1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çözüm sürecini tehlikeye atıyor
Çözüm sürecini tehlikeye atıyor

Çözüm sürecini tehlikeye atıyor

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yapımı devam eden karakola karşı protesto gösterileri Mayıs ayından beri devam ediyor.

A+A-

Geçtiğimiz hafta jandarmaların karakol eylemine müdahalesi sonucunda asker ve siviller yaralandılar.

Yetkililer yeni karakolların inşa edilmediğini, sadece eski olanların restore edildiğini belirtiyorlar. İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum Der) Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Reha Ruhavioğlu, Bingöl-Diyarbakır karayolunda karakol inşaat çalışmalarının yapıldığını iddia ederek bunun çözüm sürecini tehlikeye attığını açıkladı:

'2013 yılında Türkiye'de çözüm süreci başlatılmıştı. Demokratik reform paketleri onaylanmıştı. Bizler açılan paketlere yüzde 100 demokratik bir açılımdır diyemiyoruz ve bu gelişmelerden memnun değiliz. Ancak her şeye rağmen devam eden bir süreç var. Bu süreçte gündeme gelen Kalekol yapımı ya çok arttı ya da bir şekilde fazlasıyla gündeme getirildi. Kalekol inşaatları üzerinden hatırlanacağı üzere geçen yıl da sorunlar yaşanmış ve Medeni Yıldırım adındaki bir genç adam öldürülmüştü.

Hükümet kalekol yapımı hakkında iki şey söylüyor. Biri 'Eski karakolları restore ediyoruz.' demeleri ki bu söylemin doğru olmadığını görüyoruz. Zira eski karakollar zaten yerinde duruyor. Yapılan kalekollar ise farklı yerlerde ve çok daha fonksiyonel olarak yapılıyor. Hükümetin bir diğer söylemi ise; Kalekolları sınırda yaptıkları söylemidir.

Ancak siz de biliyorsunuz, biz de biliyoruz ki Lice sınır değildir. Bundan dolayı hükümet ve askeriye bölge halkını, kalekolları niçin yaptıkları hakkında tatmin etmek durumundadır. Bundan dolayı biz sürecin akamete uğratılmasını istemiyoruz. Hükümet kalekolların yapımı hakkında bölge halkının çekincelerini gidermek durumundadır.

Her şeyden önce şunu bilmek gerekir ki; kalekol yapımının acelesi yok. Mademki her iki tarafta barış istiyor, o zaman biraz daha bu konuda süreci zarara uğratacak durumlardan uzaklaşmalıdırlar.Her iki tarafta bir birlerini sıkıntıya sokacak adımlar atacağına süreci destekleyecek, güçlendirecek adımlar atabilir'.

HABERE YORUM KAT