1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Çözüm Sürecini AKP başlattı, AKP sonuçlandıracak"
"Çözüm Sürecini AKP başlattı, AKP sonuçlandıracak"

"Çözüm Sürecini AKP başlattı, AKP sonuçlandıracak"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Çözüm Sürecini AKP başlattı, AKP sonuçlandıracak" dedi.

A+A-
AKP Diyarbakır birinci sıra milletvekili adayı ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AKP Diyarbakır Milletvekili adayı Haşim Haşimi'nin Kayapınar ilçesindeki seçim bürosunun açılışını yaptı.
 
Burada partililere hitap eden Yılmaz, kimsenin konuşmadığı ya da konuşamadığı zor zamanlarda parti geleneklerinden gelen insanların gür bir sesle konuştuğunu,  AKP öncesi ve sonrasının, siyah ve beyaz gibi farklı olduğunu söyledi.
 
 
AKP'nin doğu ve güneydoğuda hem özgürlükleri hem de hizmetini artırdığını belirten Yılmaz, "AKP öncesi ve sonrası siyah ve beyaz gibi. Bizim geçmişi unutmamız lazım, nereden geldiğini bilmeyen nereye de gideceğini bilemez. Aramızda başörtülü adaylarımız var. Başı açık veya örtülü hepsi bizim kardeşimiz ama geçmişte başörtülülere zulüm edildi, ayrımcılık yapıldı. Üniversitelere alınmadılar" ifadelerini kullandı.
 
AKP'nin okullarda, "Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimizin hayatı" gibi seçmeli derslerle, Kürtçenin, Zazacanın önündeki engelleri kaldırdığını, ayrıca işkence, olağanüstü hal ve faili meçhullere de son verdiğini anlatan Yılmaz, özgürlüklerin yanı sıra okul ve hastane gibi hizmetlerin de yapıldığını dile getirdi.
 
Yılmaz, önümüzdeki dört yılda Diyarbakır'a atılım yaşatacaklarını ifade ederek, şunları söyledi:
 
"Üç konuda çalışacağız. Bir, çözüm süreci huzur olmadan hiçbir şey olmaz. Kalkınma, dönüşme, özgürlük olmaz. Çözüm Sürecini AKP başlattı, AKP sonuçlandıracak. İkincisi maneviyatımız geçmişimiz kültürümüz birileri bize inançlarımızı geçmişimizi unutturmaya çalışıyor. Bu halkın hiçbir talebi olmayan konuları sanki bu halk talep ediyormuş gibi gündeme getiriyor batıya başka çevrelere şirin görünmeye çalışıyor. Ama bu halk onları kabul etmez.  Üçüncü önceliğimiz ise aş ve iştir."
 
AKP Diyarbakır Milletvekili adayı Haşimi de  2015 seçimleri için kullanılacak her oyun yalnız Diyarbakır ve Türkiye'ye değil bütün bir Ortadoğu'ya damga vuracağını söyledi.Bakan Yılmaz, AKP Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat ile Sur ilçesinde partisinin seçim bürosunun açılışında yaptığı konuşmada, Diyarbakır'ı Türkiye ve dünya için tarihi ve turistik bir merkez haline getireceklerini belirtti.
 
Yılmaz, "Bir yanda Çözüm Süreci, bir yandan GAP Eylem Planı, teşvik politikaları, cazibe merkezi politikaları, kalkınma ajansları, SODES uygulamaları bütün bunlarla Diyarbakır'a inşallah elimizden gelen her türlü hizmeti vereceğiz" dedi.
 
Suriçi'nin kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu, bunun için ellerinden gelen tüm gayreti göstereceklerini ifade eden Yılmaz, "Bu konularda yerel yönetimlerle iş birliği yapılması lazım. Sur için ve Diyarbakır'ın menfaati söz konusuysa biz her türlü iş birliğini yaparız. Herkesle iş birliği yaparız ama aynısını onlardan da bekleriz. Herkes Diyarbakır için el birliği yapmalı" diye konuştu.
 
"Kadın girişimcileri destekliyoruz"
 
Yılmaz, AKP döneminde kadınların çalışmasına ve okumasına önem verdiklerini anlatarak, kadınlara hizmet etmek için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.
 
Hükümetleri döneminde kızların okumasına büyük önem verildiğini vurgulayan Bakan Yılmaz, "Kızlarımız artık okula gidiyor. Onlara iş imkanları sağlandı. Firmalar, kızlarımızı, kadınlarımızı istihdam ettiği zaman prim desteği veriyoruz. Diğer taraftan kadın girişimcileri destekliyoruz. Kadınlar sadece çalışan olmasın, aynı zamanda patron olsunlar, iş yeri kursunlar. Kadınların karar alma süreçlerinde daha etkin hale gelmesi için elimizden geleni yapıyoruz" ifadelerini kullandı.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT