1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çözüm sürecinden, çok ‘örgütlü’ sürece!
Çözüm sürecinden, çok ‘örgütlü’ sürece!

Çözüm sürecinden, çok ‘örgütlü’ sürece!

Bölge illerindeki sokağa çıkma yasakları ve operasyonlarda yapılan yazılamalarda, kanlı örgütlerin izi de var.

A+A-

Bölgede sokağa çıkma yasakları ile birlikte yapılan operasyonlar sürerken, her yasak sonrasında ortaya çıkan duvarlardaki da yazılamalar gündemdeki yerini koruyor.

“Esedullah” imzası ile yapılan yazılamalar da kanlı örgütler JİTEM ve “Türk İntikam Tugayları (TİT)” imzası dikkat çekiyor. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Özel ekip” dediği konu ile ilgili CHP rapor hazırlarken, HDP de konuyu meclise taşıdı. İçişleri Bakanlığı da Diyarbakır Valiliği’ne konuyla ilgili inceleme başlatılması talimatı verdi.


2013 yılı Newroz’unda PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısı ve PKK’nin geri çekilmesi ile başlayan çözüm süreci, 7 Haziran seçimlerinin ardından sona erdi. Sürecin kesilmesiyle başlayan gerginlik, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmelerin kesilmesi ve heyetler başta olmak üzere, aile ve avukatlarıyla görüşmesine izin verilmemesi, Kandil’e yönelik hava saldırısı ile, bir anda bölgede  90’lı yılları aratmayacak bir savaş tekrar boy gösterdi.


Akabinde de ilan edilen özyönetimler ve mahallelerde hendek ve barikatların kurularak başlayan nöbet eylemleri ile Türkiye tarihinde ilk kez peş peşe ve uzun süreli sokağa çıkma yasakları dönemi başladı. Söz konusu yasaklar, operasyonlar, yaşanan çatışmalar derken bir anda Kobanê’deki harabe kent görüntüsü Varto, Cizre, Şırnak, Silvan, Sur, Yüksekova, Nusaybin gibi il ve ilçelerde görülmeye başlandı.
 
Farklı merkezlerde aynı yazılamalar
 
Bölgede bir zamanların JİTEM’in kullandığı plakasız araçlar bir anda tüm kentlerde boy gösterdi ve yaşanan olaylara silahla müdahale ile adından söz ettirdi. Yine operasyonların yapıldığı kentlerde kameralara da yansıyan özel harekat personellerinin yaptığı yazılamalar kamuoyunda bir endişe ve tepkiye yol açtı. Başta Diyarbakır’ın Sur ilçesi olmak üzere Silvan’da da görülen yazılamalar 90’lı yıllardan izler taşıyor. Diyarbakır’ın Bismil ve Silvan ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağı sonrası duvarlara yazılan “Esedullah Timi” imzalı "Türkün gücünü göreceksiniz", “Kanımız aksa da zafer İslam’ındır”, "Allah cc her şeye yeter”, “TİT”, “Yeşil burada”, “Türksen övün değilsen itaat et”, “Kurdun dişine kan değdi” gibi yazıların, birçok merkezde görülmesi akıllarda soru işareti bıraktı.
 
Demirtaş ‘özel bir ekip’ demişti
 
Konuyu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da gündeme getirmişti. "Silvan da, Bismil'de, Şırnak'ta, Diyarbakır'da ve benzeri yerlerde gerçekleşen infazlar özel bir ekip tarafından yapılıyor" diyen Demirtaş, devamında da şunları söyledi: "Genelde bunlar o şehrin dışından gönderilen özel ekipler. Hepsinin özel plakasız araçları var. Hepsi aynı marka. Muş'ta, Şırnak'ta, Van'da, Diyarbakır'da benzer araçlar kullanılıyor. Küçük operasyon ekipleri ve nereye bağlı oldukları belli değil. O şehirde ne vali, ne kaymakam ne de emniyet müdürünü takmıyorlar. Geliyorlar infazı yapıp gidiyorlar. Fotoğraflarını ve görüntülerini çekip yayınlıyorlar. Onlar böyle illegal, derin devlet yasadışı gruplar falan değil. Bizahati Ankara'dan istihbarat ve saray tarafından örgütlenen ve gönderilen ekiplerdir" 
 
Kılıçdaroğlu: Devlet duvarlara yazı yazmaz
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Silvan’da özel harekat polislerinin duvarlara yazılama yapmasına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Nefret, intikam söylemi devlet dediğimiz kuruma yakışmaz. Devlette, intikam duygusuyla hareket edilmez” diyerek, sorumlular hakkında hemen soruşturma açılmasını istedi. “Duvarlara o tür yazıları asla doğru bulmuyoruz. O toprak Türkiye Cumhuriyeti topraklarıdır, orada yaşayan insanlar Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarıdır. Nefret, intikam söylemi devlet dediğimiz kuruma yakışmaz. Devlette, intikam duygusuyla hareket edilmez.”
 
CHP’li adaydan çarpıcı iddia
 
Sur’da 4 gün boyunca evlerine hapsedilen ilçe sakinleri, özel kıyafetli ekibin sakallı ve bazılarının Azerice veya Arapça konuştuğunu iddia etmişti. İlçede inceleme yapan 1 Kasım genel seçimlerinde CHP Diyarbakır Milletvekili Adayı olan gazeteci Naci Sapan da ilçe sakinlerinin ifadelerini doğruladı. Gözlemlerini bir rapor halinde CHP Genel Merkezi’ne sunduğunu anlatan Sapan, “Resmi güvenlik güçlerinin dışında bir güce işaret ediyor. Hatta IŞİD benzeri görünümleri var. Sakallı, Arapça konuştukları söyleniyor. Bu kişiler her kimse ortaya çıkarılmalıdır” dedi.
 
HDP konuyu TBMM'ye taşıdı
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, İçişleri Bakanı Selami Altınok’un yanıtlması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Esedullah”ın IŞİD’le bağlantısının olup olmadığını sordu. Önergede şu ifadelere yer verildi: "Esedullah Tim'i kimdir? Sur'da devletin binlerce polisi özel harekatı ve timi vardı. Bunlar Esedullah timi adı altındaki timler midir? Esedullah ile İŞİD'in bağlantısı nedir? Esedullah'ın devletle bağı nedir? Bu devlet Esedullah adı altında kontra güçler mi yetiştirmiştir? Esedullah Tim'inin bu devletle, geçici AKP hükümetiyle bağı nedir?"
 
Silvan’da bilindik isimler!
 
Silvan’da “Esadullah” imzası ile yapılan yazılamaların yanında, çok çarpıcı farklı yazılamalar da göze çarpıyor. Yazılan duvarlara adeta korku salmayı amaçlarken, bunu yaparken de “JİTEM” mesajı ve kanlı bir çok eylemde adı geçen “Türk İntikam Tugayları (TİT) adını da sokaklarda görmek mümkün. Kameralara da yansıyan yazılamalarda hakaret, küfür ve tehdit mesajları da büyük tepki toplamıştı. Uzun bir süre adı anılmayan JİTEM ve TİT son dönemlerde bir kez daha gündeme geldi.
 
Yazılamalara inceleme
 
Tepkilerin her geçen gün büyümesinin ardından İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Valiliği’ne konuyla ilgili inceleme başlatılması talimatı verdi. İncelemenin ardından gerek görülmesi durumunda konuyla ilgili soruşturma açılabileceği öğrenildi. Silvan’da duvarlara, “Devlet Geldi”, “Türk’ün Gücünü Göreceksiniz” gibi yazılamalar ve “Esadullah Timi”, “PÖH” gibi imzalar kullanılmıştı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler