1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çözüm sürecinde kriz büyüyor
Çözüm sürecinde kriz büyüyor

Çözüm sürecinde kriz büyüyor

Çözüm süreci ile ilgili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın “Ortada masa yok” açıklamasının ardından yaşanan kriz büyüyor.

A+A-
İmralı Heyeti'nden Sırrı Süreyya Önder'in “Çözüm sürecinde yolun sonuna geldik” açıklamasının ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da “Çözüm süreci dondu” diyerek 2 aydan bu yana İmralı'ya heyetin gidemediğini, devlet yetkililerinin yaptığı görüşmeler varsa sonuçlarının açıklanması gerektiğini söyledi.
 
 
KCK Yürütme Konseyi üyesi Murat Karayılan da çözüm sürecine ilişkin yaptığı açıklamada, Öcalan'ın yeniden tecride alındığını belirterek, “Bu bizim için savaş gerekçesidir” uyarısında bulundu.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 2014 Newroz'unda yaptığı çağrı ve hemen ardından PKK'nin kademeli olarak sınır dışına çekilmesi ile başlayan çözüm sürecinde yeni bir kriz yaşanıyor. Hükümet ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında sık sık fikir ayrılıklarının yaşandığı çözüm sürecinde yaşanan kriz derinleşiyor.
 
 
Erdoğan'ın İzleme Heyeti'ne ilişkin "Benim haberim yok, doğru da bulmuyorum” açıklamasının ardından başlayan çatlak, Bülent Arınç'ın “Haberinin olmaması mümkün değil, Cumhurbaşkanımız her şeyi çok iyi bilmektedir. Ülkeyi yöneten hükümettir, sorumluluk da hükümettedir. Açıklamalarını doğru bulmuyorum” açıklaması ile derinleşti. Ardından Erdoğan'ın “Ortada masa yok” açıklaması ile kopma noktasına gelen süreç, yine Erdoğan'ın miting alanlarında “Kürt sorunu yoktur” açıklaması ile çözüm sürecinde yaşanan kriz daha da büyüyüp derinleşti.
 
İmralı Heyeti: Yolun sonuna geldik
 
Erdoğan'ın süreci sekteye uğratan açıklamalarının ardından İmralı Heyeti'nden sert yanıt geldi. Heyet üyelerinden HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son açıklamalarıyla süreci ve kendilerini itibarsızlaştırmaya çalıştığını belirterek, hükümetin Erdoğan'ın bu açıklamalarına "mutabakat var" yanıtını vermesini ve bunu kamuoyuna açıklamasını isteyerek, “Masa var, koltuklar boş, bizim açımızdan yolun sonuna geldik, toparlama görevi hükümetin” dedi.
 
 
Ancak hükümetten konu ile ilgili herhangi bir olumlu açıklama gelmedi. Dün de bir televizyon programında konuşan Önder, süreç ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunarak “Bizi tutuklayacaklardı” dedi. Önder şunları ifade etti: “Zannediliyor ki hükümet bunu kendi rızasıyla başlattığı bir süreç. Burada meselenin İmralı ve HDP boyutu görmezlikten geliniyor. Bu süreç nasıl başladı? Bu süreç başlamadan bir hafta önce bizim dokunulmazlık dosyalarımız, Başbakan'ın talimatıyla anayasa komisyonunda öne alınıp bizim hapse girmemiz sağlanacaktı. Bu konuda hükümet ciddi ciddi çalıştı. Hatırlayın bunun nedeni de gerilla ile kucaklaşmaydı.”
 
 
Demirtaş: Süreç dondu
 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da çözüm süreci ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Med Nuçe Tv'de soruları yanıtlayan Demirtaş, hem seçim hem de çözüm süreci ile ilgili konuştu. Demirtaş, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın sözlerinin aksine parti heyetinin 2 ayı aşkın süreden bu yana İmralı'ya gidemediğini, şu anda tecrit durumunun söz konusu olduğunu belirterek şöyle dedi: "İmralı'ya devlet heyeti velev ki gidiyor; bu sürecin sürdüğü anlamına gelmiyor. Öcalan, 'HDP heyeti yanında izleme kurulu olmadan gelirse biz süreç başlamıştır' demeyeceğiz' demişti.
 
 
HDP heyeti, izleme grubu olmadan devlet tek başına gidiyorsa buna 'Süreç sürüyor' denilebilir mi? Gidip- gitmediklerine dair de hiçbir şey yok. Gidiyorlarsa buyursunlar sonuçlarını açıklasınlar. Ne konuştular, ne yaptılar. Olur mu öyle şey? Süreç donmuş durumda. İlerlemiyor, Dolmabahçe Mutabakatı'ndan bu yana ileri değil, geriye gidiş var. 'Kürt sorunu yoktur', 'Kürt yoktur', 'Masa, taraf, müzakere yoktur' dediler. 28 Şubat'ta Dolmabahçe açıklamasında söylediklerinden çok geriye düştükleri için kamuoyuna da anlatamıyorlar. Bu süreç bize bu seçimde oy kaybettiriyor diye düşündüler. Oysa barış kimseye oy kaybettirmez."
 
Karayılan: Tecrit, bizim savaş gerekçesidir
 
KCK Yürütme Konseyi üyesi Murat Karayılan da konu ile ilgili açıklama yaparak, Öcalan'a yönelik tecrit politikasının tekrar yürürlüğe konulmasının tehlikeli bir girişim olduğunu belirterek, ''Bir aydan fazladır Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşmeler durmuş durumda. İmralı'dan haber alamıyoruz. Tecrit bizim için savaş nedenidir” dedi.  AKP'nin ateşkesi bozduğunu, TSK'nın birçok bölgede harekete geçerek çatışma zemini oluşturmaya çalıştığını vurgulayan Karayılan, şunları söyledi:
 
 
''Süreci dikkatle izliyoruz ve provokasyonlara mahal vermemeye çalışıyoruz. Tek taraflı ateşkesi esas alıyoruz. İmralı'daki tecrit, bizim için savaş gerekçesidir. Biz HPG olarak, Önder Apo'nun emrini bekliyoruz ve bu çerçevede tek taraflı ateşkesi sürdürüyoruz. Ancak herkes bilmeli ki her şeyin de bir sınırı var.
 
 
Dolmabahçe Sarayı'nda tarafların ortak açıklamasından sonra Önder Apo'nun tarihi çağrı ve deklarasyon niteliğindeki Newroz 2015 açıklaması, Kürt siyasetinin elini güçlendirdi. Demokratik, sol, sosyalist ve barışsever tüm güçlerin HDP etrafında birleşmesine yönelik bu çağrı ile aslında AKP'nin hegemonya kurma hesapları bozuldu. Newroz çağrısıyla Erdoğan planlarının sonuca ulaşmayacağını anladı ve sürece müdahale etti" diye konuştu. 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT