1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Çözüm süreci sekteye uğradı'
'Çözüm süreci sekteye uğradı'

'Çözüm süreci sekteye uğradı'

Memur-Sen İl Temsilcisi Yunus Memiş, "Son aylarda yaşanan yol kapatma eylemleri, adam kaçırma ve güvenlik güçlerine yönelik saldırılar, çözüm sürecini sekteye uğratmaktadır" dedi.

A+A-

Sur ilçesindeki tarihi Keçi Burcu'nda bir araya gelen 71 sivil toplum kuruluşu adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Memiş, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nün bölge ve dünya halklarına huzur getirmesini diledi.

“ÇÖZÜM SÜRECİ BALTALANIYOR”

Son dönemlerde çözüm sürecini baltalamaya yönelik çeşitli eylemler yapıldığını kaydeden Memiş, şöyle konuştu:

"Yaşanan yol kapatma eylemleri, adam kaçırma ve güvenlik güçlerine yönelik saldırılar, çözüm sürecini sekteye uğratmaktadır. Bu olayların zamanlamasının da manidar olduğunu düşünmekteyiz. Barışın ve huzurun hakim olmasına yönelik atılan her adımdan sonra benzer provokatif olayların yaşandığına hepimiz şahit olmaktayız."

HASSASİYETLER GÖZ ARDI EDİLİYOR

Memiş, şiddeti bir hak aracı olarak gören, bölge halkının hassasiyetlerini göz ardı eden ve halkın mağduriyetleri üzerinden nemalanan tüm organizasyonların karşısında olduklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizler, sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri, iş adamları ve Dicle Üniversitesi olarak ülkemizin, özellikle bölgemizin maddi ve manevi kalkınmasına da vesile olan çözüm sürecine sonuna kadar destek veriyor, başarıya ulaşması için elimizden gelen çabayı göstereceğimizi aksi yöndeki hiçbir eylemi kabul etmeyeceğimizi tüm Türkiye'ye duyurmak istiyoruz."

Bu arada açıklamaya Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslan Bilici de katılarak destek verdi.

Daha sonra Memur-Sen üyeleri, Şeyh Sait Meydanı'nda çocukları pkk tarafından kaçırıldığı için eylem yapan aileleri ziyaret etti.

HABERE YORUM KAT